Magyarország jövője - Intelligens Infrastruktúra
forrás Prim Online, 2006. március 21. 20:20
Az intelligens infrastruktúra koncepciója nem egyszerűen az
infrastruktúra modernizációjáról szól, hanem - az IHM közleménye
szerint - a közlekedési és infokommunikációs ágazat, a közigazgatás és a
tudomány legújabb vívmányainak tudatos összehangolásáról az emberek
kényelme, a vállalkozások sikere érdekében. Ma a Jövő Házában, az
Intelligens Infrastruktúra Konferenciával megkezdődődött a párbeszéd
Magyarország jövőjét és sikerességét is meghatározó elképzelésekről.
Magyarország versenyképességének megőrzéséhez elengedhetetlen a folyamatos fejlődés, a modernizáció. Ahhoz, hogy versenyben maradjunk és ne tékozoljuk el erőforrásainkat, meg kell változtatnunk a mindennapokat! Azt, ahogy közlekedünk, ahogy tanulunk, ahogy gyógyítanak bennünket, vagy ahogy az ügyeinket intézzük. Mindezt hatékonyabban, a környezetet jobban kímélve, és az új megoldásokat hasznosítva kell tennünk. Olyan, az egész társadalmat átható változásokra van szükség, amely minden ember számára biztosítja a modern élet feltételeit a fizikai helyváltoztatástól egészen a gondolatok szabad áramlásáig. Ehhez szükséges az intelligens infrastruktúra: egy olyan új szemlélet és megoldás, amely biztosítja bármely kiválasztott két pont között az emberek, az áruk, az információk, a szolgáltatások és a tudás - akadálymentes, költséghatékony, környezetkímélő, gyors és biztonságos - eljutásának feltételeit.
Az intelligens infrastruktúra megteremtésének legfontosabb elemei:
Az intelligens közlekedés feltételeinek megteremtése
A közlekedésnek intelligensebbé kell válnia: be kell építeni a legkorszerűbb infokommunikációs megoldásokat (navigációs és útválasztó rendszerek, elektronikus díjfizetés, intelligens gépjármű, dugófigyelő rendszerek, stb.)
Közösségi közlekedésre ösztönző intézkedések
Meg kell valósítani az end-to-end közösségi közlekedés feltételeit. Olyan - a társadalmi tudatosságot növelő - utas-tájékozató, ösztönző és díjfizetési rendszereket kell kialakítani, amelyek arra ösztönzik az embereket, hogy aktívabban éljenek a közösségi közlekedésben rejlő lehetőségekkel.
Vasúti reform és a kombinált fuvarozás ösztönzése
Képessé kell tennünk a vasutat és a fuvarozókat a kombinált fuvarozás fokozott használatára.
A közlekedéspolitika megújítása
A magyar közlekedéspolitika megújítása során a vasút szükségszerű preferálása mellett továbbra is kulcsszerepet tölt be a közúti közlekedésre. Kiemelt cél marad tehát a közúthálózat fejlesztése, amihez regionális szemléletben kell meghozni a lényegi fejlesztési és szervezeti döntéseket.
Igazgatási rendszerek reformja
Az állam csak akkor lehet költségtakarékos, ha az unió jelenlegi elvárásainak és az európai integráció fejlődéstörténetének megfelelően modernebbé és hatékonyabbá válik. Erre megoldást a régiós szintre alapozott igazgatásszervezés és feladatmegosztás jelenthet.
Az internet legyen közmű, a hozzáférés pedig legyen alapvető emberi jog!
Minden ember számára lehetővé kell tenni, hogy fölöslegesen ne kelljen autóba ülnie vagy buszra szállnia, mert az internet segítségével elintézheti otthonról hivatali ügyeit, tanulhat vagy pedig távmunkát végezhet, akkor ezt kell tenni.
Elektronikus egészségügy – az egészségügy reformjának feltétele és első lépése
Leginkább az egészségügyben szembesülhetünk azzal, hogy milyen drámai különbségeket tud okozni egy intelligens infrastrukturális háttér jelenléte, illetve annak hiánya.
A tudás infrastruktúrájának megteremtése – a tudás szabad áramlásának biztosítása
A tudást ma már az interneten juthat el az otthonokba. Ennek feltétele a tudásanyag összegyűjtése, megszervezése és hozzáférhetőségének biztosítása. A tudás-infrastruktúrát a piac, az állam és az egyetemek közösen tudják csak kiépítetni.
Egy modern Magyarország csak egy új típusú összefogással és együttműködéssel képzelhető el, ahol a tudás interdiszciplináris, ahol a különböző szakmák képviselői közösen keresik a megoldásokat – nyugodt, alkotó és innovatív légkörben.
IHM sajtóközlemény