A Sanyo légkondicionáló-gyárat épít Magyarországon
MTI Sajtóadatbank, 2006. május 17. 09:10
A japán Sanyo Electric Co. 2010-ig két és félszeresére, egybillió jenre
akarja növelni bevételét ipari berendezésekből a márciussal zárult
pénzügyi évhez képest.
Evégett főleg külföldön terjeszkedik, főleg Kínában és Európában. Magyarországon üzemet épít hivatali és üzemi légkondicionálók gyártására, írta a Nikkan Kogyo Shimbun című japán lap kedden. Az egybillió jenes bevételnek várhatóan a 60 százaléka származik majd külföldi értékesítésből.
Cseh alvállalkozójától dorogi gyárába költözteti át a háztartási és barkácsgépek akkumulátorainak gyártását a Sanyo, közölték a hétvégén. A Sanyo közben fokozatosan fejleszti az irodai légkondicionálók gyártását dorogi üzemében. Az év végére 60 főt foglalkoztatnak ebben a részlegben, majd 2007 első negyedévében beindul a sorozatgyártás. A létszám jövőre eléri a 200 főt, a teljes kapacitás elérését 2008 végére tervezik, 300-350 fős létszámmal.
A Sanyo mintegy 1400 embert foglalkoztat Magyarországon, közülük 1200-an újratölthető akkumulátorokat gyártanak, több mint százféle terméket. A munkavállalók közel fele szlovák állampolgár. Az év elején, gyártósorok Kínába költözése 181 ember munkahelyét érintette.
A Sanyo jelentős bővülés előtt álló üzletága a napelemgyártás. A cég 2008-ra egymilliárd forintos beruházással a termelés megduplázását tervezi. A jelenlegi 50 megawattról százra növelt termeléssel a Sanyo csoport legnagyobb napelemgyártó vállalata működik majd Dorogon.
A napelemgyártás első üteme mintegy 2,7 milliárd forintba került, az üzemben jelenleg évi 240 ezer napelem készül. A termékek nagy részét Németországban, Spanyolországban, Olaszországban, valamint a skandináv államokban adják el.
A Sanyo Hungary Kft. 2000-ben kezdte meg a mobiltelefon-akkumulátorok összeszerelését a Dorogi Ipari Parkban. A vállalat honlapjának adatai szerint a 36 millió eurós alaptőkével létrehozott cég 2004-ig 85 millió eurós befektetést végzett. A cég árbevétele 2005-ben elérte a 94 milliárd forintot. Ezen belül a napelemgyártó üzletág forgalma közel 23 milliárd forintot tett ki, az idén pedig 40 milliárdos bevételt várnak a napelemek értékesítéséből.