Ablak a XXI. századra

Széll Zoltán, 1999. december 1. 14:55
Ebben az évben 45.-ször kerül megrendezésre a már hagyományos éves félvezető-technológia seregszemle, az IEEE International Electron Devices Meeting 1999 (IEDM '99) konferencia, amely az elektronikai alapkutatások - új félvezető anyagok, tranzisztorstruktúrák, memóriacellák, áramköri megoldások - legnagyobb seregszemléje.
A konferenciát december 5-e és 8-a között Washingtonban, a Hotel Hiltonban tartják. Idén 31 ország kutatói közel 600 előadás anyagát küldték el a rendezőségnek, amelyből 220-at tartottak alkalmasnak arra, hogy az összesereglő szakemberek előtt elhangozhasson. A rendezők elsősorban azokra az előadásokra mondtak igent, amelyek olyan kutatásokat és eredményeket mutatnak be, amelyek már a XXI. század 10-es 20-as éveit körvonalazzák. Az egész rendezvény mottója: "Mikroelektronika a XXI. században". Az elnevezés megtévesztő, mivel ez már nem mikroelektronika, hanem nanoelektronika. A kutatók és tudósok már jóval 100 nanométer (nm) alatti - 8-50 nm - méretekben és atomokban gondolkodnak. Egyes méreteket már csak az atomok számával lehet szemléletesen érzékeltetni.

A konferencia nyitóelőadását dr. Robert Dennard, az IBM Thomas J. Watson Research Center egyik vezető munkatársa tartja "Microelectronics in the 21st Century" (Mikroelektronika a XXI. században) címmel. Dennard 1958 óta dolgozik az IBM-nél, és végigjárta azt a hatalmas utat, amit a félvezető-technológia a kezdetektől a mai napig megtett. Ma Dennard már a 100 nm alatti struktúrákat kutatja.

A kutatók az előadásokon új félvezető anyagokat, új tranzisztorstruktúrákat - pl. Bell Labs: függőleges tranzisztor 50 nm-es vezérlőelektródával, UCLA "FinFET" 18 nm-es vezérlőelektródával és mások -, új memóriacellákat (1T statikus cella), új CMOS megoldásokat és új logikai kapcsolásokat mutatnak be. Az új tranzisztorstruktúrák lehetővé teszik, hogy a több százmillió aktív eszközt tartalmazó mikroprocesszorok sok GHz-es frekvenciával működjenek. Egy kurzus foglalkozik a "Sub-100nm CMOS" (100 nm alatti CMOS) integrált áramkörökkel, egy a "System-On-A-Chip" (rendszer egy chipen) megoldásokkal. A "System-On-A-Chip"-ek tartalmaznak logikai áramköröket, memóriát és más technológiákat. Négy kurzus tárgyalja a valóban a következő évezredet idéző kvantumelektronikai eszközök legújabb hajtásait.