Az alacsonyabb árak sem állították meg a kelet-közép-európai vezetékes telefonpiacok hanyatlását. Az IDC legfrissebb tanulmánya szerint a következő öt évben évente átlagosan 1,2 százalékkal - azaz 22,7 millióról 21,4 millióra - csökken a vezetékes vonalak száma a régió nyolc országa területén, míg az árbevétel átlagosan évi 4,2 százalékos ütemmel, 6,12 milliárdról 4,97 milliárd dollárra esik vissza ugyanebben az időszakban.
"A vezetékes szolgáltatások piacának beszűkülése visszafordíthatatlan folyamat, ezért a távközlési cégeknek alternatív üzleti modelleket kell kidolgozniuk árbevételük fenntartására" - fogalmaz Emir Halilovic, az IDC CEMA vezető elemzője. "A mobilpenetráció növekedésének lassulása ellenére a mobil távközlés újabb ügyfeleket hódít el a vezetékes technológiától, mivel az erősödő verseny olcsóbbá és sokoldalúbbá tette a mobil szolgáltatásokat. A VoIP szolgáltatások népszerűségének növekedése nyomán a hagyományos vezetékes vonalakon zajló forgalom is lanyhulni fog a vizsgált időszak második felében."
Összességében véve Észtország,Csehország, Szlovákia és Magyarország telefonpiaca zsugorodik a leggyorsabb ütemben.
- A vezetékes vonalakon generált árbevétel közel 9 százalékkal esik vissza az idén Magyarországon és a Csehországban.
- Észtországban 7% feletti, Szlovákiában pedig valamivel 7% alatti árbevétel-csökkenés várható 2006-ban.
- A PSTN hálózat forgalma (a beszédcélú és a modemes forgalmat is beleértve) Szlovákiában 15,6, a Csehországban pedig 14,5 százalékkal esik vissza az idén.
- A 100 háztartásra vetített új bekapcsolások számában Csehországban és Észtországban várható a legnagyobb átlagos éves zuhanás a következő öt év során.
A borús képet némileg enyhíti, hogy a szélessávú internethozzáférés jelentős húzóerőt képvisel a vezetékes távközlési piacokon, és segít ellensúlyozni a vezetékes telefónia háttérbe szorulásának negatív hatását. Emellett vezetékes vonaluk megtartására ösztönzi az ügyfeleket, hozzájárulva ezzel a távközlési cégek ügyfélkörének megőrzéséhez.
"A szélessávú csatlakozások, köztük az ADSL jelentik a jövő útját, ám hosszú távon nem pótolják a mobiltelefónia előretörése miatt kiesett árbevételt" - mutat rá Halilovic. "A berendezésszállítóknak fel kell ismerniük, hogy a vezetékes beszédcélú szolgáltatások a kis nyereséghányadú közműmodell felé mozdulnak el. A távközlési szolgáltatóknak agresszív stratégiákat kell kidolgozniuk, ezen belül pedig meg kell kezdeniük a régi nagy távközlési vállalatok és a mobilszolgáltatók szolgáltatásainak illetve operatív folyamatainak integrálását, rugalmas díjcsomagokat kell kidolgozniuk és az üzleti felhasználókat megcélzó, új szolgáltatásokkal kell piacra lépniük."
- Az IDC közép-európai telefonszolgáltatási piac 2006 és 2010 közötti alakulásáról készült tanulmánya (Central Europe Telephony Services 2006-2010) nyolc közép-európai ország - a Cseh Köztársaság, Észtország, Magyarország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Szlovákia és Szlovénia - telefonpiacáról tartalmaz elemzést és előrejelzést. A tanulmány az üzleti és lakossági előfizetők PSTN és ISDN létesítéseit, a hívás iránya és piaci szegmense szerinti forgalmat, valamint a telefonhívásokra fordított összeg hívásirány, csatlakozástípus, előfizetés és piaci szegmens szerinti alakulását vizsgálja. A tanulmány az alábbi kérdésekre keresi a választ: Melyek a közép-európai távközlési piacok aktuális trendjei? Mely piaci és szolgáltatási szegmensek fognak növekedni, és melyekben várható visszaesés a vizsgált időszakban? Miként befolyásolja a mobil szolgáltatási piacok és a VoIP bővülése a vezetékes piacok jövőjét?