Hármas ünnep

Guttray László Guttray László, 1999. december 7. 21:20
Ez az év is jól végződik - legalábbis a szoftverrendszerek közbeszerzése terén. Több hónapos előkészítő munkálatok után az évszázad (évezred?) üzletét kötötte meg az utóbbi hetekben a Miniszterelnökség Közbeszerzési és Gazdasági Igazgatósága (MKGI) és a világ két meghatározó szoftverfejlesztő cége. Az MKGI főigazgatója november 2-án a Novell Magyarország, 24-én a Microsoft Magyarország első emberével írt alá keretmegállapodást.
A szerződések olyan gyorsan követték egymást, hogy nyugodtan kijelenthetjük: gyakorlatilag egy időben (de egészen biztosan ugyanazzal a tollbetéttel) írták alá a megállapodásokat. Az egyidejűség ez esetben diplomáciai szempontból fontos, hiszen a két szoftvernagyhatalom bizonyos szempontból konkurense is egymásnak, nem lett volna szerencsés egyiküket sem kivételezett helyzetbe hozni.

Valószínűleg a "kölcsönös előnyökkel járó" kifejezés tökéletesen illik a megállapodásokra, ugyanis a három közül bármelyik szerződő fél szemszögéből közelítjük is a végeredményt, csupa mosolygós, boldog, elégedett arcot képzelhetünk magunk elé. Nézzük először a MKGI szemüvegén át a történteket: a közbeszerzésre kötelezett költségvetési intézmények ezentúl, a szerződések eredményeként olyan beszerzési és fizetési feltételekkel juthatnak hozzá a legfrissebb, egyéni igényeiknek leginkább megfelelő szoftverekhez, amelyek valóban ideálisak. Végre megvalósult a központosított beszerzés előnye, érvényesíthető a "nagy mennyiség - nagy kedvezmény" logikája, az intézmények pedig teljes körű kiszolgálást kapnak, az igényelt szoftverek mellé ugyanis oktatás, szerviz és tanácsadás is jár. (Azt egyelőre csak remélni lehet, hogy a polgármesteri hivatalok, oktatási intézmények, költségvetési szervek mihamarabb élnek a kedvezményes beszerzési lehetőséggel, így az "állampolgárok" minél hamarabb érezhetik majd a korszerű szoftverek alkalmazásából származó előnyöket.)

Örülhet a két szoftveróriás is, hiszen olyan nagyságrendű keretszerződéseket köthetett, amelyek rövid távon biztosítják a stabil forgalomnövekedést, hosszabb távon pedig garantálják, hogy az adott szoftverkörnyezet afféle honi szabvánnyá váljon, tehát évekre előre tervezhető lesz egy jelentős szegmens forgalma.

Az üzleti életben ritkaság, hogy a szerződő felek egyforma elégedettséggel írják alá a megállapodásokat, ráadásul a konkurensek egymás sikerének is örüljenek. Most ez történt, a hármas ünnep örömét legfeljebb az árnyékolhatja be, hogy ilyen üzletek nem köthetők minden évben.