A magyarországi mobilszolgáltatók még kivárnak az Európai Parlament
végső döntéséig a roaming-díjak európai szabályozásáról, és bár ahhoz
természetesen alkalmazkodni fognak, továbbra is úgy vélik: a piac
hatékonyabb az árak csökkentésében, mint a szabályozás.
Márton György, a Nemzeti Hírközlési Hivatal szóvivője az MTI-nek csütörtökön elmondta: amikor megszületik a strasbourgi döntés, akkor az azonnal beépül a magyar jogrendszerbe, így azt azonnal alkalmazni is kell majd az érintetteknek. Hangsúlyozta, hogy az NHH is egyetért azzal a véleménnyel, hogy a jelenlegi roaming-díjak magasak és a fogyasztók számára nehezen átláthatók. Ez utóbbi probléma enyhítése érdekében a hivatal honlapján működtetik a Tantusz roaming-szolgáltatást, amely világosan ad tájékoztatást az ügyfeleknek, hogy külföldön hova mennyiért tudnak telefonálni mobiljukról.
A szolgáltatók azon kijelentésével kapcsolatban, miszerint a piac hatékonyabb lehetne az árcsökkentésben az NHH szóvivője utalt arra, hogy az utóbbi időben több szolgáltató - köztük magyar szolgáltatók is - jelentettek be árcsökkentést, de szerinte a díjak még így is magasak.
A T-Mobile véleménye szerint a roaming-díj csökkenése elérhető uniós szabályozási beavatkozás nélkül, üzleti megállapodásokkal - közölte a cég az MTI kérdésére. Hozzátették: a csak az uniós országokra kiterjedő szabályozás nem megfelelően szolgálja ezt a célt.
A nemzetközi T-Mobile csoport tagjaként a magyar T-Mobile is csatlakozott a legnagyobb szolgáltatócsoportok nemzetközi roaming-díj csökkentési javaslatához. Hangsúlyozzák: a cég az elmúlt években is számos kedvezőbb roaminghasználatot eredményező megoldást, ajánlatot vezetett be a piacon.
A Pannon - az MTI-hez eljuttatott közleményében – úgy fogalmazott, hogy a jogszabálytervezet szövegét áttekintik, az üzletmenetre gyakorolt esetleges hatását az elképzelések elemzése után mérlegelik.
Emlékeztetnek júniusi bejelentésükre, amely szerint a Pannon az európai mobilszolgáltatókkal - köztük a T-Mobile-lal - együtt, önszabályozó módon, 2007 októberére 50 százalékkal mérsékli a nagykereskedelmi roaming díjakat, aminek révén jelentősen csökkennek a felhasználói tarifák.
A megállapodás alapján a mobilszolgáltatók vállalják, hogy ügyfeleik számára átadják a szolgáltatók közötti tarifák csökkentéséből származó anyagi előnyt, azaz a lehető leggyorsabban és legteljesebben érvényesítik azokat az előfizetőknek megszabott piaci roaming díjakban.
Ennek a konstrukciónak az Európai Bizottság által javasolt megoldással szemben az a fő előnye, hogy megfelelő mozgásteret ad a versenyzésre a cégeknek - állt akkori közleményükben.
A Vodafone közleményében szintén azt hangsúlyozta, hogy a piaci verseny, és nem a szabályozás szolgálja leginkább az előfizetők érdekeit. A verseny a szabályozással összehasonlítva nemcsak hatékonyabban, de gyorsabban is képes alakítani az árakat - hangsúlyozzák.
Megjegyzik: az új uniós szabályozás egységes díjazása felszámolja a versenyt és megöli az innovációt. Ennek egyik sajátos mellékterméke az lehet, hogy a Vodafone megszüntetni kényszerül az előfizetőknek kínált eddigi legalacsonyabb árú csomagját, hogy minden hívás minden egyes perce azonos díjazású legyen. Az elmúlt egy év alatt a Vodafone Magyarország roamingoló ügyfeleinek közel fele választotta a Vodafone Passport szolgáltatást, az ő egy percre eső átlagos hívásköltségük ez által 80 százalékkal csökkent.