Synergon-aktivitás az egészségügyben és az önkormányzatoknál
Kovács Attila, 2006. július 19. 15:23
A Synergon 2005. január 1-jén létre hozott önálló Önkormányzati és Egészségügyi Üzletága eredményeiről tartott ma sajtótájékoztatót Somogyi Tamás üzletágvezető és Stark János önkormányzati szektorvezető. Az üzletág rendelésállománya 2006 első félévében már meghaladta az egymilliárd forintot.
Az egészségügyi informatikai szektorban jelenleg mind a keresleti, mind a kínálati oldalt a HEFOP 4.4 pályázati kiírások határozzák meg, amelyekre az egészségügyi szereplők kivárással, míg a szolgáltatók megoldások fejlesztésével reagáltak. A Synergon Inforend nevű terméke számos referenciával bír az egészségügyi piacon. Ezt az orvos-szakmai és a gazdasági tevékenység integrált kezelésére alkalmas terméket fejlesztette tovább az üzletág hardver, szoftver, hálózati, üzemeltetési és tanácsadás funkciókat egyaránt ellátó komplex megoldáscsomaggá. Az elmúlt időszakban hosszabbították meg a Svábhegyi Kórházzal kötött Inforend rendszer terméktámogatási szerződést is, amely kiterjed a kórház teljes körű informatikai infrastruktúrájának üzemeltetésére egyaránt. A Synergon teljes hálózatfejlesztés keretében Cisco hálózati eszközöket és végberendezéseket szállít és telepít a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Jósa András Kórház részére.
Az önkormányzati szektor eredményei. A GVOP keretében kiírt pályázatok egyrészt a szolgáltató önkormányzat e-ügyintézés magasabb szintre emelését, kistérségi szélessávú internet infrastruktúra kiépítését, valamint az önkormányzati vagyon másodlagos hasznosítását támogatják. Az önkormányzati piac kevés szereplős új piac, ahol az üzletágnak 2006. első hat hónapjában sikerült markánsan megjelennie. A Synergon a kistérségi önkormányzatoknak nyújtott komplex informatikai megoldások biztosítását vállalta fel. A 2005-ben elindított országos kistérségi és önkormányzati roadshowjával alapozta meg az idei év eddigi eredményeit. A 2006-os projektek:
A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) 4.4.2-es pályázata Magyarország elmaradott régióiban, illetve kistérségeiben fekvő települések és e települések társulásai számára a szélessávú Internet kiépítésével kívánja elősegíteni a felzárkózást, javítani a lakosság életminőségét, a helyi vállalkozások versenyképességét.
A Synergon a sárbogárdi székhelyű Szélessávú Közmű Kiépítése Társulás részére, a GVOP 4.4.2 pályázat keretein belül, szélessávú internet elérést biztosító hálózatot építsen ki. A hálózat Sárbogárd mellett Hantos, Nagylók és Mezőszilas polgárait szolgálja ki.
A Synergon építi ki a Gönc és Térsége Informatikai Társulás részére az önkormányzati tulajdonú szélessávú internet hozzáférést biztosító hálózatot. A hálózat Gönc mellett Kéked, Pányok, Abaújvár, Zsujtán, Tornyosnémeti, Hidasnémeti, Hernádszurdok, Telkibánya és Göncruszka lakosait szolgálja majd ki.
A GVOP pályázatain nyertes szarvasi központú Körös-szögi Kistérség Többcélú Társulás és az Abaújszántó és Környéke Településeinek Kistérségi Társulása által kiírt közbeszerzési eljárások eredményeiként a Synergon tervezi meg és építi ki azokat a települések közötti és településeken belüli gerinchálózatokat, valamint csatlakozási pontokat, amelyek Abaújszántó és Szarvas térségekben mindösszesen kétezer-háromszáz család részére biztosítják a szélessávú Internet elérhetőségét.
A GVOP 4.3.2-es pályázata az önkormányzati adatvagyon másodlagos hasznosítását támogatja. A GVOP 4.3.2-n sikeresen pályázó Budakeszi Önkormányzat által kiírt közbeszerzési eljárás nyerteseként a Synergon portál megoldást és térinformatikai rendszert szállít az önkormányzat részére.
A sajtótájékoztatón munkatársunk a következő további információkat kapta. Az öt önkormányzati projekt szerződésállománya 900 millió forint; az 1-1,5 év időtartamú projektek idén kezdődnek (vagy már megkezdődtek). A Synergon a projektnyerő kistérségi önkormányzatoknak szaktanácsadással az oktatás terén is tud segíteni. A szélessávú internetre vonatkozó kistérségi projekteknél a minimális sávszélesség 512 kbit/s, a telephelyek között optikai gerinchálózat épül ki.
A tájékoztatón az is elhangzott, hogy Európai Uniós pályázati források felhasználásával a Synergon önkormányzati üzletága építette ki a magyarnándori általános iskola új számítástechnikai oktatótermét. Az informatikai infrastruktúra kiépítésén túl a pályázati kiírásnak megfelelően a Synergon szállította a szükséges hardvereket, hálózati eszközöket és szoftvereket is. Az Országos Szakképzési Tanács előterjesztése alapján született oktatási miniszteri döntés értelmében kiírt közbeszerzési eljárás nyerteseként a Synergon nyolcvanhat magyarországi középiskolának szállít WiFi (szélessávú vezeték nélküli) hálózatok kialakításához eszközöket és szolgáltatásokat. A két megbízás együttes értéke közel százmillió forint.