Az internet, mint a tudomány új ága
MTI Sajtóadatbank, 2006. augusztus 18. 10:04
Tim Berners-Lee, a WWW, vagyis az internet feltalálója úgy véli: a világháló 16 évvel ezelőtti feltalálása óta ugyan elképesztő méretűre növekedett, de még korántsem használta ki lehetőségeit: a tudós most a beszédet felismerő és megértő internet létrehozásán dolgozik.
Berners-Lee 1994 óta a Massachusetts Institute of Technology (Cambridge) munkatársa, és néhány esztendeje az internet új generációjának kifejlesztésével is foglalkozik. Az úgynevezett "szemantikus web" révén a komputerek megértenék, amit a felhasználók mondanak, vagyis a végső cél a tökéletes beszédfelismerés. Ha ez sikerül, elég lesz megkérdezni szóban a számítógépet, hogy például mikor lehet olcsón Párizsba repülni, s az válaszol majd a kérdésre.
A kutató egyébként most más tudósokkal együtt azon dolgozik, hogy kialakítson egy új tudományágat, amely az internettel foglalkozik: ez a komputertudomány, a fizika és az élettel foglalkozó tudományok örtvözete lenne.
A tudósok a "Creating a Science of the Web" címmel közölték cikküket a Science című tudományos magazinban. A cikkben a tudomány fogalmát a klasszikus természettudományos értelemben és a komputertudományok értelmében egyaránt használják, vagyis a makroszkopikus törvényszerűségeket és az új nyelvek és algoritmusok által létrejövő képességeket egyaránt figyelembe vevő új gondolkodásmódot sürgetnek.
A webtudomány célja az, hogy az ember megértse azokat az elveket, amelyek alapján fejlődik az Internet. Másrészt olyan hatékony és hatásos eszközöket kell megalkotni, amelyek révén a világháló még nagyobb teljesítményre képes. Ehhez kell az interdiszciplináris gondolkodás, amelynek révén új média, adatforrások és további kapcsolódási pontok alakíthatók ki.
Végső soron az egész társadalomnak élveznie kell az internet hasznát, megtartva az eredeti alapelveket, a szabadságot, az univerzalitást és az átláthatóságot - véli Berners-Lee és négy tudóstársa.