A cél röviden: legyen vége a vezetékdzsungelnek, és helyette nagy sebességű adatátvitelt biztosító rádióhullámokon terjedjenek a jelek. Így aztán összekapcsolható telefon és számítógép, nyomtató és minden, amit eddig vezetékek kötöttek össze. Az ipar nagyjait tömörítő csoport a drótnélküli világ létrejöttét kívánja előmozdítani.
Öt alapító, négy új partner
December 1-jén valószínűleg a vezeték nélküli technológia jövőjét nagyban meghatározó bejelentést tett a Bluetooth Csoport (Bluetooth Special Interest Group) öt alapítója, az Ericsson, az IBM, az Intel, a Nokia és a Toshiba. A nyilatkozat szerint a 3Com, a Lucent, a Microsoft és a Motorola is csatlakozik a társasághoz, és együtt megalakítják a Bluetooth-érdekcsoport támogatói körét, a Promoter Groupot. Az alapszabályban foglaltak szerint a támogatói kör feladata a Bluetooth-specifikációt népszerűsítő fórum létrehozásával, valamint a kölcsönös felhasználhatósági tesztek biztosításával a Bluetooth-érdekcsoport munkájának irányítása lesz. Az alapítók vezeték nélküli technológiája példátlan népszerűségre tett szert, amit az is bizonyít, hogy az indulás óta több mint 1200 cég jelentette be, hogy elfogadja, és termékeiben megvalósítja a technológiát. A csoport kiszélesítése a Bluetooth-specifikáció kiterjedt hatóköre, valamint az új alkalmazások megjelenése miatt vált szükségessé.
A Bluetooth technológia várhatóan átrajzolja a személyi kommunikációs piacot azzal, hogy új képességekkel ruházza fel a mobileszközöket, amelyek így jobban tudnak együttműködni egymással. A Cahners InStat Group piackutató cég szerint 2005-re 670 millió Bluetooth-eszköz lesz a világon. A Bluetooth technológia a vezetékek, illetve kábelek kiküszöbölésével egyszerűbbé teszi a mobil-számítástechnikai, -kommunikációs és egyéb eszközök egymással való kommunikációját és az internethez való csatlakozását. A "drótmentes" megoldás a mobilszámítógépek, mobiltelefonok és kézieszközök felhasználóinak életét is egyszerűbbé teszi, hiszen az adatátvitel vezeték nélkül valósítható meg.
A Bluetooth technológia a PC-k, mobiltelefonok és egyéb hordozható eszközök kisméretű, olcsó, vezeték nélküli kommunikációjának és összekapcsolásának specifikációja. A Bluetooth speciális érdekcsoportját az a közös cél vezérli, hogy forradalmasítsa a személyes használatú és az üzleti életben használt mobileszközök összekapcsolhatóságát. Az 1998 májusában létrejött csoport minden más vezeték nélküli technológiánál gyorsabban érte el az 1200-as taglétszámot. A ma már kilenc világcéget tömörítő társaság tagjai szakértelmük egyesítésével igyekeznek biztosítani, hogy a Bluetooth-elven működő termékek piacra kerülése után is folytatódjon a program.
A technológiát támogatók köre
A támogatói kört alkotó kilenc cég egyesíti szakértelmét a program további előmozdítása érdekében. A támogatói kör tagjainál felgyülemlett óriási tapasztalat rengeteg potenciális lehetőséget kínál a drótnélküli kapcsolatra. A rádiótechnológia, a számítástechnika, a szoftverfejlesztés és a számítástechnika területén a tagoknak közös tapasztalataik is vannak, ami javítja a kilátásokat, a távlati célokat ezeken a területeken.
A Bluetooth-érdekcsoport kitűnő példája annak, amikor egy szervezet többet ér egyben, mint a szervezetet alkotó elemek értékeinek összege. Miközben a támogatói kör egyes cégei egyedi, a többiekét kiegészítő szakértelemmel rendelkeznek a Bluetooth technológia fejlesztése és előmozdítása terén, a specifikáció és végül a termék megoldása összehangolt csapatmunka eredménye lesz.
Bluetooth-fejlesztői konferencia
A vezeték nélküli világ megteremtését célzó cégek december 7. és 9. között több mint 2000 látogató részvételével Bluetooth-fejlesztői konferenciát rendeztek Los Angelesben, a Westin Bonaventure szállodában. A szervezők szerint 2002-re a vezeték nélküli technológiát biztosító kiegészítő eszközöket több mint 100 millió mobiltelefonba és több millió egyéb kommunikációs készülékbe építik majd be, ilyenek lesznek például a hordozható számítógépek és a mikrofon-fejhallgató együttesek.
A konferencia ismeretterjesztési céllal a Bluetooth technológia közvetlen alkalmazásait kívánta bemutatni az informatikához csatlakozó piacokon, így például az autóipar, a szórakoztatóelektronika és az üzletvitel területén. A szimpózium a legkülönfélébb piaci szegmensekből látta vendégül a szoftverfejlesztőket, a hálózatok szállítóit, a mobiltelefonok, hordozható számítógépek, palmtopok, szórakoztatóelektronikai készülékek és mérőeszközök gyártóit, valamint más technológiai cégeket, amelyek közös célja, hogy megteremtsék a vezeték nélküli világot.