A Vivendi 2,5 milliárd eurót ajánl - a Deutsche Telekom álláspontja
MTI Sajtóadatbank, 2006. szeptember 27. 10:11
A francia Vivendi távközlési és médiavállalatnál kedden megerősítették azokat a korábbi
sajtóértesüléseket, hogy 2,5 milliárd euróért átvennék a Deutsche Telekom 49 százalékát a lengyel PTC mobilszolgáltatóból.
A PTC másik 51 százaléka közvetetten a Vivendié, bár ez kínos vita tárgya. A Vivendi bejelentése mindenesetre új fejezetet nyit a PTC-ért folyó elkeseredett küzdelemben. Korábban a Vivendi éppen fordítva, maga követelt 2,2 milliárd eurót a Deutsche Telekomtól, de nem a saját PTC-részesedéséért, hanem azért, mert úgy vélte, hogy a Deutsche Telekom viselkedése megkárosította.
- A Deutsche Telekom PTC-részesedéséért 2,5 milliárd eurót ajánlottunk - mondta a Vivendi szóvivője hírügynökségeknek, de további részleteket nem árult el.
A PTC a legnagyobb kelet-európai mobilszolgáltató, előfizetőinek száma meghaladja a 10 milliót.
A Deutsche Telekomnál egyelőre nem kommentálták a Vivendi keddi bejelentését, annál is kevésbé, mivel a Deutsche Telekom hivatalos álláspontja az, hogy a PTC mintegy 98 százaléka az övé. A Deutsche Telekomnál még júniusban közölték, hogy gyakorolták azt a vételi opciót, amelyet két évvel ezelőtt ítélt nekik egy bécsi bíróság a PTC azon részvényeire, amelyek közvetlenül a lengyel Elektrim Telekomunikacja birtokában vannak. Az Elektrim a Vivendi lengyelországi vállalata.
E hónap elején azonban a Vivendi kétségbe vonta a Deutsche Telekom PTC-beli új tulajdonszerzését, arra hivatkozva, hogy a bécsi bírósági ítélet már elavult, mert a lengyel bíróság azt már régen, még tavaly felülbírálta.
Lengyelország vezető mobilszolgáltatója, az 1995-ben alakult PTC jelentősen növelte adózott eredményét tavaly: 20 százalékkal 1,15 milliárd zlotyra (360,2 millió dollárra). A bevétele 4 százalékkal 6,72 milliárd zlotyra nőtt.
A cég előfizetőinek száma 18 százalékkal 10 millióra emelkedett, piaci részesedése tavaly 35,1 százalék volt.
A cég birtoklásáért, illetve irányításáért perek tucatja van folyamatban egyfelől a Deutsche Telekom, másfelől a Vivendi és annak lengyelországi leányvállalata, az Elektrim között.
Egy lengyel fellebbviteli bíróság tavaly nyáron visszaítélte az Elektrim Telekomunikacjának a PTC 48 százalékát, és rábízta a PTC vezetését is, de tucatnyi más peres ügy van hátra.
Korábban, tavaly májusban a Vivendi már eljárást kezdeményezett egy francia bíróságon is a Deutsche Telekom ellen, és 2,2 milliárd eurót követelt a német távközlési vállalattól.
A Vivendi azzal vádolta a német vállalatot, hogy 2004-ben jogtalanul és előzetes értesítés nélkül szakította meg a PTC jövőjéről folytatott tárgyalásokat. A Vivendi azt állítja, hogy a Deutsche Telekom azért élt a jogszerűtlen módszerrel, mert minél olcsóbban akart hozzájutni a PTC részvényeihez, és ily módon kárt okozott a Vivendinek.
A Vivendi 2004-ben még 1 milliárd euróért túl akart adni a PTC-ben lévő részesedésén, a perindítás azonban fordulatot jelzett a két konszern vitájában.
A Deutsche Telekom 2004-ben, a PTC-ről folytatott egyeztetések összeomlása után, egy bécsi bírósághoz fordult, amely érvénytelennek minősítette a lengyel Elektrim kezében lévő PTC-papírok eladását a Vivendinek.
A történet 1999-ben kezdődött, amikor a pénzügyi nehézséggel küzdő Elektrim nem kívánta eladni a Deutsche Telekomnak az akkor 36 százalékos részét a PTC-ből. Védekezésül a Vivendihez fordult. Megalakították az Elektrim Telekomunikacját, ehhez átvitték az Elektrim PTC-részvényeit, és közösen 48 százalékra növelték a részüket a PTC-ben. Az akkoriban világméretű - néhány évvel később túlzottnak bizonyult - terjeszkedési rohama elején lévő Vivendi 1,2 milliárd eurót költött a lengyel tulajdonszerzésre, később még további 600 millió eurót fektetett egy külön alapba, amely az Elektrim Telekomunikacja majdnem 3 százalékát birtokolja.