Megalakult az Eötvös Loránd Tudományegyetem eScience Regionális Tudásközpontja a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) Pázmány Péter programjának támogatásával.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a konzorcium további tagjai – a Delta Elektronik Kft., az econet.hu Nyrt. és a MultiRáció Kft. – 2006. augusztus 3-án írták alá a hivatalos konzorciumi szerződést. Az eScience Tudásközpont 2005-től 2008-ig nyert támogatást különböző kutatási projektekre, amelyek kezdeti tevékenysége a Bioinformatika, a Hálózati informatika és a Virtuális Obszervatórium programok köré csoportosul.
Az eScience Regionális Egyetemi Tudásközpont egy olyan kutatás-szervezési és kutatásmenedzselési egység, amely az ELTE-n, mint kutatóegyetemen meglévő tudásbázist felhasználva és kibővítve, magas szellemi hozzáadott értéket képviselő kutatás-fejlesztési projekteket szervez és valósít meg. Tevékenységét változatos együttműködési formákat kínálva, vállalati partnerekkel közösen, külső források igénybevételével végzi, és a megszerzett tudást visszacsatolja az oktatásba, valamint segíti az új egyetemi szemléletmód kialakítását.
Mi az eScience?Az eScience kifejezést egy új, feltörekvő technológiára használják, amelynek révén nagyléptékű, komplex tudományos tevékenység fejthető ki a modern információtechnológia felhasználásával. Az eScience az alkalmazott tudomány, az alapkutatás, valamint az információtechnológia igazi interdiszciplináris egymásra hatásából született, megteremti mind az alkalmazott kutatásokban, mind az információtechnológiában a 21. századi új minőséget.
Alapvetően a korábbi egyetemi kutatások nagy részénél, sőt még az iparban zajló kutatások esetében is az volt a gyakorlat, hogy az egyes tudományterületek a saját eszközeikkel, saját megközelítésükkel próbálták megoldani a tudományos kérdéseket. Volt egy elképzelés arra, hogyan kell elindulni, de sokszor az nem volt elegendő a kérdések megválaszolására, a valóság magyarázatára. Nagyon sok kutatás nem sikerült emiatt, illetve a tudományterületek nagy részén szembekerültek olyan kérdésekkel, amelyeket a saját eszközeikkel nem tudtak megoldani.
Az eScience azért jött létre, hogy összekapcsolja a jelenleg külön kutató tudományterületeket, és az eddig vizsgált biológiai, fizikai, matematikai vagy éppen informatikai problémákra a többi tudományterület eszközeivel találjon megoldást ipari partnereivel, a Delta Elektronik Kft.-vel, az econet.hu Nyrt.-vel és a MultiRáció Kft.-vel karöltve. A közös munka eredményeképpen olyan termékek és eljárások születnek a bioinformatika, az adatbányászat, de akár a gazdasági folyamatok modellezése terén is, melyek önálló piaci értékkel bírnak.
Az eScience RET projektjei három kutatási téma köré csoportosulnak: bioinformatika, hálózati informatika és virtuális obszervatórium. Az újdonság az eScience különböző kutatási területeinél a hálózati struktúra feltérképezése és az interaktív adatbázisok felhasználása. Mindezt teszik úgy, hogy a fejlesztés során felhasználják a fent említett tudományterületek kombinált eszköztárát és módszereit. Sikereit ezzel a szintetikus megközelítésmóddal éri el, melynek révén képesek túlhaladni az eddigi kutatás-fejlesztési eredményeken. Napjaink kihívása az eddig összegyűjtött tengernyi információ feldolgozása, rendszerezése, az információáradatból a lényeges elemek kiszűrése – az eScience RET ennek a technológiának áll az élvonalában.
A tudásközpont kiemelt projektjei a nagymértékű komplex hálózatok kezelési módszereinek kifejlesztése; a gyógyszertervezést segítő szerkezeti intelligens adatbázismodell kifejlesztése, valamint a virtuális obszervatórium technológia kifejlesztése.
Az eScience RET fő feladatának tekinti, hogy kutatási eredményeinek kézzelfogható gyakorlati haszna is legyen a társadalom számára. Az eScience projektjeinek eredményeképpen például olyan adatbázisok jönnek létre, amelyek hatékonyabb, célzott gyógyszerek kifejlesztését segítik elő, megnövelik a munkaügyi statisztikák pontosságát egyben csökkentve költségeiket, felgyorsítják a szoftverfejlesztés folyamatát, biztonságosabbá teszik az energiaellátást, a virtuális obszervatórium technológia pedig csökkenti bizonyos kísérletek költségét, és elérhetővé teszi a kísérletezést mindenki számára.
Az eddig eltelt időszakban az eScience Regionális Egyetemi Tudásközpont a tudományos tevékenység mellett a későbbi eredmények megalapozására és a megfelelő kutatási feltételek megteremtésére helyezte a hangsúlyt, kialakítva a későbbi stabil működést megalapozó struktúrát.
Az elért eredmények hasznosítását az ELTE Tudás- és Technológiatranszfer Iroda végzi, feltérképezve a folyó kutatási projekteket, majd számukra potenciális ipari partnereket felkutatva. A Technológiatranszfer Iroda nem csak az eredmények hasznosítására koncentrál, hanem kezdeményezőleg lép fel új partnerek bevonásában a kutatás-fejlesztésbe. Az Iroda végzi ezen felül a marketingkommunikációs tevékenységet is annak érdekében, hogy megismertesse az eScience RET működését és eredményeit a lehetséges partnerekkel és a sajtóval.
A tudásközpont céljai között szerepel tevékenységi körének kibővítése, a különböző tudományterületek nagy volumenű kutatásainak menedzselése. Ezáltal a pénzügyi és adminisztratív folyamatok egyszerűbbé és átláthatóbbá válnak, a kutatók pedig kizárólag a szakmai tevékenységükre koncentrálhatnak. Ennek a folyamatnak az első lépése a KPI Pázmány Péter programjának támogatásra elfogadott rendszerbiológiai
RET-06/2006 sz. pályázatának befogadása.