12 magyarországi vállalkozás került fel az Entrepeneurs for Growth európai uniós non-profit szervezet legdinamikusabban fejlődő középvállalkozásokat díjazó ötszázas listájára. Az Entrepeneurs for Growth immár tíz éve készíti el Europe’s 500 néven ranglistáját, amelyre azok a kis- és középvállalatok jelentkezhetnek, amelyek forgalmuk és alkalmazottaik számának növelésében jelentős eredményt értek el az előző három évben. A listára idén jelentkeztek először magyar vállalkozások is – a legjobb hazai cég, a Photel Communications 58-ik lett.
A legeredményesebb vállalatoknak Günter Verheugen, az Európa Tanács alelnöke adja át a díjat november 25-én a bécsi Hofburgban megrendezett gálán. A listát nemzetközi szinten támogató KPMG és Microsoft magyar képviselete külön díjazza a listán legjobban szereplő hazai vállalatot.
A kis- és középvállalatok Európa gazdaságának motorjai: számuk a kontinensen mintegy 22 millió, és közel 120 millió embert foglalkoztatnak, továbbá ők állítják elő az európai GDP 57 százalékát. „A kkv-szektor a gazdaság növekedésének elsőszámú mozgatórugója Magyarországon is, ezért itt kell beruháznunk a növekedés, a gazdaság fellendítése, illetve a versenyképesség növelése érdekében. Üdvözöljük, hogy idén magyar vállalkozások is sikeresen pályáztak a Europe’s 500 kis- és középvállalati ranglistára. Eredményeik igazolják, hogy a szakképzett munkaerő, az innováció terén való megmérettetésben a magyar kkv-k is egyre inkább megállják a helyüket” – nyilatkozta Deme Csaba, a Microsoft Magyarország marketingigazgatója.
A másik fő támogató, a KPMG adótanácsadó partnere, László Csaba szerint a rangos listára való felkerülés komoly elismerés és lehetőség a kevésbé ismert, de jó eredményeket produkáló hazai vállalkozások számára, hiszen ismertté teszi őket a média és az esetleges új ügyfelek számára, ráadásul Európa-szerte elismert referenciát jelent számukra.
Lakatos Zsolt, a PHOTEL vezérigazgatója bízik a listázottság pozitív hozadékában, s elmondta, hogy a díj megerősíti törekvésüket, hogy a minőség fenntartása mellett cége továbbra is a legdinamikusabban fejlődő munkahelyteremtő hazai vállalatok között legyenek.
A listázott vállalatok idén az Európai Unió 22 országából, továbbá Izlandról, Norvégiából és Svájcból kerültek ki. Az EU új tagállamai Közép- és Kelet-Európában minden üzleti szektorban megelőzik a nyugati államokat mind a munkahelyteremtés bővülését, mind pedig bevételeik növekedését tekintve.
Az listára idén először nevező Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Magyarország, és a tavaly már szereplő Csehország vállalatainak munkaerő növekménye 21,1 százalékos volt, szemben a többi tagállam és az EFTA országok (Izland, Norvégia, Svájc) által elért 18,3 százalékkal. Az előző három év pénzügyi adatai szerint, a litván vállalatoknál 45,4 százalékkal, a szlovénoknál 27,3 százalékkal, a letteknél 25,2 százalékkal nőtt a foglalkoztatottság. Ezekkel az eredményekkel a nyugati gazdaságok közül csak Izland tudott versenyezni, ahol 72,3 százalékos volt a munkaerő bővülése a vizsgált három év alatt.
A listára felkerült cégek kétharmadát olyan középvállalatok alkotják, amelyek dolgozóinak létszáma 100 és 1000 fő között van. A lista elmúlt kilenc évben közzétett adatai alapján ezek a középvállalatok járulnak hozzá leginkább a forgalom és a munkahelyek számának növekedéséhez, évi mintegy 16 százalékkal. A listázott vállalatok 22 százalékának dolgozói létszáma meghaladja az 1000 főt, és mindössze 10 százalék esetében marad a foglalkoztatottak száma 100 fő alatt.
Az összesített eredmények erőteljes fellendülést mutatnak. A listán szereplő cégek dolgozóinak létszáma átlagosan 57,3 százalékkal nőtt az elmúlt három év alatt. A forgalom ennél is magasabb, 66,6 százalékos növekedést mutat. Ha a számokat éves mutatókra bontjuk, kiderül, hogy egy átlagos európai cég 16,3 százalékkal növelte alkalmazotti létszámát és 18,6 százalékkal a forgalmát.