Orosz cég jelentős részesedést venne a Deutsche Telekomban

MTI Sajtóadatbank, 2006. november 2. 09:28
Jelentős részesedést szeretne vásárolni a Deutsche Telekomban, a Magyar Telekom stratégiai tulajdonosában a Sistema nevű orosz szolgáltató konglomerátum, írta szerdán a Financial Times.
A londoni üzleti napilapnak a tervezett ügylethez közel álló személyiségekre hivatkozó értesülése szerint a Sistema a tranzakció keretében felajánlotta saját - a legnagyobb orosz mobilszolgáltatót, az MTS-t is tartalmazó - oroszországi távközlési üzletágának teljes integrálását a Deutsche Telekomba; ezért cserébe 10-20 százalék közötti részesedést kér a német cégből.

A Financial Times szerint a Sistema Kai-Uwe Rickét, a Deutsche Telekom vezérigazgatóját kereste meg ajánlatával; a javaslatot a DT igazgatótanácsa "tárgyalja".

A lap szerint az orosz cég a DT-részvénycsomaghoz vagy vagyoncserés ügylet révén juthatna hozzá, vagy a Deutsche Telekomban 32 százalékot tartó német állam ajánlhatna fel valamennyit részesedéséből, későbbi kompenzáció fejében.

A Financial Times szerint az ajánlat napirenden volt Vlagyimir Putyin orosz elnök három héttel ezelőtti németországi látogatásán; a látogatás során tartott német-orosz üzletemberi találkozón jelen volt a Sistema milliárdos elnök-tulajdonosa, Vlagyimir Jevtusenkov is.

A Sistema ingatlan-, távközlési és pénzügyi szolgáltatásainak forgalma tavaly 7,6 milliárd dollár volt. A céget tavaly vezették be a Londoni Értéktőzsdére; a kibocsátásból az orosz vállalat 1,3 milliárd dollárt hajtott fel.

A Sistema mobiltelefon-üzletága, az MTS - amellyel a moszkvai és a New York-i tőzsdén kereskednek - 58,2 millió előfizetőt szolgál ki; leányvállalatai működnek Ukrajnában, Üzbegisztánban, Türkmenisztánban és Fehéroroszországban.

Az MTS többször próbálkozott érdekeltségek szerzésével más külföldi mobilpiacokon is, de rendre alulmaradt olyan riválisokkal szemben, mint a Vodafone vagy a Telenor, írta a Financial Times.

A Deutsche Telekomnak korábban 40 százalékos része volt az MTS-ben, ezt azonban fokozatosan leépítette; maradék 10,1 százalékos érdekeltségét tavaly adta el.

A Standard & Poor's a múlt hónapban stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a Deutsche Telekom és magyarországi stratégiai érdekeltsége, a Magyar Telekom cégadósi besorolásának kilátását, a német cég vártnál nagyobb amerikai mobiltelefon-piaci beruházásaira, valamint a visszavett idei és 2007-es előrejelzésekre hivatkozva.

A S&P, amely hagyományosan együtt mozgatja a német és a magyar telefoncég adósosztályzatait és azok kilátásait, szeptemberi londoni közleménye szerint megerősítette a DT és az MT egyaránt elsőrendű, "A mínusz" hosszú távú kockázati besorolását, de megjegyezte, hogy ez a következő 12-18 hónapban egy fokkal romolhat, ha a német anyacég nem tudja mérsékelni a befektetések pénzügyi hatását.

A Standard & Poor's által kiadott elemzés szerint a kilátás rontása tükrözi a Deutsche Telekom adósi profiljának gyengülését, amelyet a T-Mobile USA licencdíjainak várhatóan jelentős kiadásai okoznak.