GVH 2006: 11,4 milliárd forint összegű bírságot szabott ki a hivatal
Kovács Attila, 2006. december 28. 17:43
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ma tette közzé idei munkájának összegzését. A szervezet a tavalyi esztendőhöz hasonlóan sikeresnek értékeli a 2006. évi tevékenységét, amely egyebek közt nagyszámú versenyhivatali eljárásban öltött testet. A versenyfelügyeleti eljárások száma az előző évekhez hasonlóan alakult: az év során 180 versenytanácsi határozattal lezárult eljárás volt. A versenyfelügyeleti eljárásban hozott határozatok 80 esetben állapították meg a versenytörvény megsértését, s összesen 11,4 milliárd forint összegű bírságot szabott ki a hivatal.
Az esetek között hazai informatikai, illetve távközlési cégekkel kapcsolatos hivatali eljárásokat is megemlít, illetve kiemel az összegzés. 2006-ban is a legnagyobb visszhangot a GVH kartell ügyekben hozott döntései váltották ki. A kartellezés miatt kiadott határozatok egy része – több eljárásban – az informatikai szolgáltatások területén tevékenykedő cégeket érintette. Ezek közül a legnagyobb összegű bírság kiszabásával a felsőoktatási intézmények által 2004-ben kiírt, gazdálkodási irányító rendszerek és kórházi informatikai rendszerek kiépítésére kiírt tenderen összejátszó vállalkozások ügye zárult. Az International System House Kft., az IBM Kft., valamint az SAP Kft. összesen 1,5 milliárd forint összegű bírságon osztozott.
Nagyszámú és a piaci szereplők magatartásának befolyásolásában fontos csoportot képviselnek a fogyasztói döntések tisztességtelen befolyásolásával kapcsolatos eljárások (e téren mindösszesen 1,77 milliárd Ft bírságot szabott ki a hivatal). A távközlési területen a vezetékes és a mobil telefontársaságokat (Magyar Telekom, T-Mobile, Pannon GSM) több alkalommal is eljárás alá vonta a hivatal megtévesztő reklám közzététele miatt, a jogsértések megállapítása mellett bírság kiszabására is sor került.
Erőfölénnyel való visszaélés (1,16 milliárd forint bírság mindösszesen) miatt jelentős, 150 millió forintos, bírságot kapott a Hungarotel,amely úgy élt vissza erőfölényével, hogy hálózatában indokolatlanul korlátozta közvetítő szolgáltató választását a hangszolgáltatások tekintetében. Az idén különösen sok olyan üggyel foglalkozott a GVH, melyek során az internet szolgáltatók magatartását vizsgálta. Az erőfölénnyel való visszaéléses GVH ügyek közül kiemelendő a Magyar Telekom ADSL-modem leszerelési gyakorlatát vizsgáló eljárás, amelynek során a versenyhatóság jogsértést állapított meg, ám bírságot nem szabott ki.