Digitális könyvtár: uniós k+f konferencia Budapesten
forrás Prim Online, 2007. január 9. 12:08
Január 15-én Budapesten kerül megrendezésre a DILIGENT (Digital Library Infrastructure on Grid Enabled Technology) elnevezésű európai uniós k+f program soron következő negyedéves értékelő konferenciája. A projekt egyetlen magyar résztvevője a 4D SOFT Kft., mely még 2005-ben, lett tagja a DILIGENT-et irányító konzorciumnak.
A DILIGENT egy rendkívül bonyolult elosztott rendszer, melynek fő célja egy egész Európára kiterjedő, GRID technológiára épülő, web-service alapú, digitális könyvtár létrehozására alkalmas keretrendszer. A 4D SOFT Kft. feladata az elkészült alkalmazás tesztelési stratégiájának kialakítása, a tesztelés tervezése és elvégzése, mely egy ilyen komplikált rendszer esetében jelentős kihívás.
A konferencia célja alapvetően a koordinálás, az anomáliák, nehézségek felderítése, s a felgyülemlett tapasztalatok megosztása az Európa különböző pontjain dolgozó munkacsoportok között. A konferencián többek között olyan nagyvállalatok képviseltetik magukat, mint a CERN, a német IPSI (Fraunhofer Institute Integrated Publication and Information Systems) a norvég FAST (Fast Search & Transfer) stb.
A projekt szerint 2007 végére teljes funkcionalitásában rendelkezésre fog állni az a keretrendszer, amelyre különböző tudományos és kereskedelmi web-service rendszerek építhetők fel. A projekttel párhuzamosan fejlesztenek két mintarendszert, hogy érzékelhető legyen, mennyire hatékonyan támogatja ez a grid alapú digitális könyvtár ezeket az alkalmazásokat. Az egyik ilyen rendszer a ESA (European Space Agency) rendszere, melyet a műholdfelvételek tárolására, részletekbe menő, bonyolult keresések futtatására használnak, a másik pedig a RAI (Radiotelvisione Italiana), az Olasz Rádió Televízió művészeti, irodalmi dokumentumainak, mozgóképeinek tárolására és ezen anyagok komplex keresésére szolgál.
A tesztelés eredményének függvényében már értékelhető a keretrendszer jelenlegi állapota, s megszülethetnek a javaslatok a további fejlesztési, tesztelési teendőkkel, módosításokkal, kiegészítésekkel s a platform disszeminációjával kapcsolatban. A tesztelés még nem zárult le, annyi mindenesetre máris bizonyos, hogy a magyar tulajdonban lévő 4D SOFT Kft. csúszás nélkül, a határidőket betartva végzi feladatát, s amennyiben az EU független szakértői is megfelelőnek értékelik az eredményeket, már 2007 végére elérhető lesz ez a keretrendszer.