Vizsgáljuk meg közelebbről: Sigma 12-24 mm F/4,5-5,6 EX DG

Széles Csongor, 2007. január 22. 14:16
A Sigma ultra nagy látószögű objektívje olyan karakterisztikával bír, amely nem csak a teljes szenzorméretű, illetve 35 mm-es filmes gépek, hanem a ASP-C formátumú képérzékelővel szerelt fényképezőgépek számára is nagyon kiváló látómezőt biztosít.
Specifikációk


Felépítés és kezelhetőség

A Sigma 1979-ben találta fel a nagylátószögű zomm-objektíveket, az első ezek közül a Zoom Gamma 21-35mm F/3,5-4,2 volt. Ennek az objekívnek a megjelenése előtt a nagy látószögű zoomobjektív fogalma nem is létezett, 1979-ig a piac csupán alapzoom és tele zoomobjektíveket ismert. Azóta a Sigmának sikerült az élvonalban maradnia, és a mostani objektív ráadásul rengeteg díjat nyert, többek között az EISA "Év objektívje" díját. A lehető legnagyobb látószögű objektívek legjobbikaként teljes méretű, 35 mm-es képérzékelő vagy film esetében 122°-os látószöggel büszkélkedhet, ráadásul a nagy látószögű objektívekre jellemző torzítások annyira mininálisak, hogy akár az optika iparának etalonja is lehetne.

A gyártó az objektívet az EX (excellence) szériába sorolja, így természetesen a strapabíró matt fekete tokozást kapott és az arany csíkot, amely az EX objektívek sztásusszimbólumává vált. Ez a gyakorlatiasabbak számára 3 év garanciát és nagyon gondos kivitelezést jelent.

Nagy vonalakban a Sigma 12-24 mm objektív ún. standard konstrukciójú, 2 gyűrűs (zoom és fókusz) kialakítást kapott. Mindkét gyűrű nagyon finoman működik, nagyon kiegyensúlyozottan követik a fotós mozdulatát: sem nem kemények sem nem túl lazák. A két gyűrű közé került a mechanikus távolságjelző, a rovátkák lábban és méterben is megadják a tárgytávolságot. A kijelző hagyományos DOF táblázatként is funkcionál, azaz kijelzi, hogy pl. F8 blendénél fél métertől a végtelenig minden tárgy elfopgadhatóan éles lesz. Az objektív legkisebb blendeállása F22, ami azt jelenti, hogy az ASP-C szenzoros fényképezőgépek esetében F11 blendétől kisebb rekesznél nem lesz probléma a mélységélességgel.

Zoomoláskor az elülső lencsetag nem fordul el, ennek köszönhetően minden hagyományos 82 mm-es szűrő kissé körülményesen ugyan, de felcsavarható az objektívre, ugyanakkor zselatin, méretre vágható szűrőket is használhatunk.

Minőség

Az általános anomáliákat, azaz a kromatikus aberrációt és a szellemképek megjelenését jól kezelte a gyártó. A becsillanás ilyen nagy látószög esetében szinte elkerülhetetlen, de a Sigma ezzel is jól megbirkózott, így a becsillanó napfény nem zavarja meg túlzottan a kép kontrasztját sem.

A másik akadály ahol az ilyen nagy látószögű objektívek elbukhatnak: a kép szélein megjelenő torzítás. Ekkora látószögnél bizonyos mértékű torzítás még elfogadható, hiszen az optikának is természetes fizikai határai vannak. Ennek ellenére a Sigma 12-24 EX nagyon is megállja a helyét, a mért értékek az elfogatható értékeknél kisebbek, amely már-már bámulatos. 24 mm-es a hordótorzítási érték –0,257%, míg 12mm-en –1,13%. Mindkét érték bőven belül van a még elfogadhatónak számított 1,5%-os értéken.

Kontraszt tekintetében is nagyon jól szerepel az objektív. F11-es blendéig a kontraszt egyenletes marad, ugyanakkor a DG bevonatnak köszönhetően az objektív a "kontraszthiányos" jelzőnek is örömteli búcsút inthet. A javított kontraszt igencsak látványos perceptuális élességérzetet kelt, vagyis a képek "harapósabb" benyomást keltenek.

Értékelés

A Sigma a hatalmas látószöget az érzékelhető zoomtartománnyal párosította, amely az ASP-C szernzorméret és a normál 35 mm-es képérzékelő esetében is nagyszerűen kihasználható, hihetlenül praktikus megoldás. Ideális megoldás azok számára, akik több formátumú fényképezőgépet is használnak.

Előnyök:


Hátrányok: