A számítástechnika újabb kritikus dátumai

MTI Sajtóadatbank, 1999. december 29. 09:42
Ha az emberiség átevickél az Amerikában Y2K-ként, Magyarországon dátumváltásként emlegetett, számítógépes fennakadások veszélyét hordozó időszakon, a programozók - valamint gyermekeik és unokáik - nem pihenhetnek a babérjaikon. A kibernetika világnaptárában további dátumok mellett találhatók figyelmeztető bejegyzések.
Alig leszünk túl az ezredváltás problémáin, következik 2000. február 29. napja, hiszen ez az év szökőév. A szökőévek persze négyévenként ismétlődnek, ebben semmi újdonság nincs. Csakhogy az elmúlt négy esztendőben olyan robbanásszerűen terjedtek a számítógépek, olyan sok új használó és program került forgalomba, hogy a mostani év különösen nehéz lesz. Emellett az is gondot okoz, hogy - műszaki-programozási okokból - a legtöbb számítógép önmagától nem ismeri fel azt, hogy a 400-zal osztható évszámok is a szökőévek közé tartoznak.

Az Egyesült Államokban elektronikus szempontból a következő problematikus évnek 2007 várható, mert akkor a számítások szerint elfogynak a kiosztható új telefonszámok az eddigi tízjegyű (3 számjegyű előhívó, plusz 7 számjegyű kapcsolási szám) telefonszámrendszerben. Ráadásul az Úr 2019. esztendejében fogják meginni az újabb évszámváltás levét azok, akik még akkor is olyan programokat használnak majd, amelyeket most, a 2000. év közeledtével nem a legtökéletesebb, hanem csak a leggyorsabb eljárással tettek "Y2K-kompatibilissé". Ez az eljárás az úgynevezett "windowing". Lényege, hogy nem teszik négy számjegyűvé a két számjegyű évszámfelismerő programot, hanem egyszerűen azt a kiinduló pontot táplálják be, hogy a 00 1920-at jelenti, a 01 1921-et és így tovább. Így nyernek húsz évet, és addig sem kell a bonyolult programátírással bíbelődni.

De - egyszer mindennek eljön az ideje. 2038-ban - ha nem hatástalanítják - robban a "Unix-bomba". A Unix számítógépes kezelői rendszerben ugyanis úgy számítják az időmúlást, hogy "az idők kezdetének", vagyis a Unix hálózat megszületésének az időpontjától, 1970. január 1-jétől számítják az eltelt másodperceket. A Unix rendszerben négy byte áll rendelkezésre, hogy kifejezzék az egyre irdatlanabb számokat. A négy byte arra elég, hogy 2,14 milliárd másodpercet ki tudjanak fejezni. Ebből következően 2038. január 19-én, greenwichi idő szerint hajnali 3 óra 15 perckor a Unix időmérője "fordul egyet", és mindent újrakezd nulláról. Aki úgy gondolja, hogy ez még messze van, azt nem árt emlékeztetni: a mostani Y2K-problémára is harminc évvel ezelőtt döbbentek rá először egyes számítástechnikusok, amikor a bankok a 30 éves futamidejű jelzálogkölcsönök havi törlesztőrészleteinek kiszámítását kérték. Csak hát az emberiség megvárta, míg minden a körmére ég.