Neumann Emlékülés
forrás Prim Online, 2007. január 31. 11:42
A Budapesti Műszaki Főiskola Emlékülést szervez Neumann János halálának 50. évfordulójára.
A világhírű matematikus emlékének 2007. február 8-án kíván tisztelegni a Budapesti Műszaki Főiskola. Neumann János a XX. század első felének kiemelkedő matematikusa volt, akinek tevékenysége sok más tudományterületre is kiterjedt. Teljes nevén Margittai Neumann János Lajos, akit a nemzetközi életben John von Neumann néven ismerünk. Párhuzamosan folytatott mérnöki és tudományegyetemi tanulmányokat Budapesten, majd Berlinben szerzett diplomát. Tanár volt különböző német egyetemeken, majd vendégtanárként dolgozott Princetonban Einstennel, Weyllel és Wigner Jenővel együtt. Ballisztikával, hidrodinamikával és nagy sebességű elektronikai számításokkal foglalkozott. A II. világháború idején Los Alamosban bekapcsolódott a haditechnikai kutatásokba, részt vett az első atombomba megépítésével kapcsolatos titkos programban. A 40-es évektől kezdve vezető szerepet játszott a számítógép kifejlesztésében. 1944-től intenzíven vett részt az EDVAC-típusú gép kialakításában. A játékelmélet és számos matematikai és közgazdasági alapvetés is a nevéhez fűződik. Élete utolsó éveiben az automaták általános elméletével foglalkozott. 1956-ban, Dwight D. Eisenhower, az Egyesült Államok elnöke az egyik legrangosabb amerikai kitüntetést, a Szabadság Érmet adományozta Neumann Jánosnak.
A rendezvény védnökei Hiller István, oktatási és kulturális miniszter és Vizi E. Szilveszter a Magyar Tudományos Akadémia elnöke. Tiszteletbeli védnök April H. Foley, az USA jelenlegi nagykövete.
Az Emlékülés a megnyitó után Neumann János szobrának avatásával folytatódik, majd számos színvonalas előadást hangzik el.
Az Emlékülés együttműködő partnerei: NJSZT, Magyar Mérnökakadémia, IEEE Hungary Section.