Az elmúlt három évben a Microsoft képzési programjai (köztük tantervi fejlesztései, gyakornoki és partner programjai) több mint 8 millió európai számára tették elérhetővé azt a technológiát és olyan képzési programokat, amelyek szükségesek a mai gazdasági versenyben való helytálláshoz. Az Edinburgh-ben rendezett Government Leaders Forum Europe (GLF) 2007 alkalmával a Microsoft és nemzetközi partnerei két új programot jelentettek be az informatikai képességek fejlesztése és a foglalkoztathatóság támogatása terén.
Az IDC most bemutatott legújabb felmérése szerint egyre fontosabb, hogy mindenki képes legyen használni az információs és kommunikációs technológiákat (IKT), bármely szektorban és szinte minden tevékenységi területen.
Az európai országok kormányai és a kutatók egyetértenek abban, hogy ezen IKT-képességek kulcsfontosságú motorjai a foglalkoztathatóságnak és a munkahelyek teremtésének a versenyképes Európában. Ez az egyik legfőbb célja az EU fejlődésért és munkahelyteremtésért létrehozott együttműködésnek is (EU Partnership for Growth and Jobs).
“A magasan képzett és rugalmas munkaerő lesz az alapja Európa versenyképességének és konjunktúrájának a XXI. században. Az információs és kommunikációs technológiák, valamint az e-képességek elengedhetetlen építőelemek” – mondta Günter Verheugen, az Európai Bizottság alelnöke, ipar- és vállalkozásügyi biztosa. „Mindannyian tudjuk, hogy az IKT képességek hatékony kihasználása az egyik legfontosabb tényező a termelékenység növelésében, de ez elsősorban a lakosság és a munkaerő e-képességeitől függ.”
A technológiai jártasság iránti igény egyre fontosabbá válik a mai munkaerőpiacon, mint ez kitűnik az IDC legújabb, Microsoft által is támogatott kutatásából , amely a munkaerő alkalmazásában fontos szerepet játszó technológiai képességek fontosságát fejti ki (e-Skills – The Key to Employability and Inclusion in Europe). A felmérést 10 európai országban, több mint 600 munkaadó körében végezték el, akiket az alkalmazottaik IKT képességeiről, és a működési területük jövőbeni IKT képességbeli igényeiről is kérdeztek. A tanulmány legfontosabb eredményei alapján az IKT képességek jelentik a belépőt a munkaerőpiacra, és az e-képességek alapszintje egyre emelkedik majd. A kutatás legfontosabb megállapítása az volt, hogy az IKT képességek jelentik a kapcsolatot az iparágak között, a fizikai és szellemi dolgozók között egyaránt.
“A Microsoft elkötelezett aziránt, hogy a technológia előnyeit eljuttassa az európaiak széles táborához, elsősorban azokhoz, akik hagyományosan kimaradnak a tudás-gazdaságból” – mondta Jean-Philippe Courtois, a Microsoft International elnöke. „Büszkék vagyunk arra, hogy együttműködhetünk más vezető iparági vállalatokkal és az Európai Bizottsággal annak érdekében, hogy az európaiak kihasználhassák azokat a lehetőségeket, amelyeket a technológia kínál, különös tekintettel arra, hogy mindez közvetlen hatással van az európai versenyképességre is.”
Ehhez a kezdeményezéshez szervesen kapcsolódik a Microsoft Magyarország múlt heti bejelentése is, amelynek keretében Brad Smith, a Microsoft Corporation alelnöke és fő jogtanácsosa 130,000 dollárról kiállított csekket nyújtott át a NIOK/CISZOK civil hálózat részére a Microsoft Korlátlan Lehetőségek (Unlimited Potential – UP) elnevezésű programjának keretében. A hároméves projektet a Microsoft több részletben, összesen 100 millió forintot meghaladó támogatásban részesíti, amely elsősorban pénzbeli, valamint szoftver-, és tananyag támogatásból áll. Az adományt Brad Smith Csizmár Gáborral, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkárával közös sajtótájékoztatóján jelentette be, kiemelve, hogy a projekt és a Microsoft további, informatikai tudást és készségeket fejlesztő programjai szervesen illeszkednek Magyarország munkaerő fejlesztési és munkahelyhez jutási esélyeket növelő programjaihoz.
A magyar programról részletesebben az alábbi internet címen olvashat:
http://www.microsoft.com/hun/news/070123_hir01.mspx