Milyen ISO értékeket válasszunk? Az ISO értékek megváltoztatásával a fényképezőgépünk szenzorának a fényre való érzékenységét változtatjuk meg. Minél kisseb az ISO értéke, annál kevésbé érzékeny a fényre a szenzor, ennek megfelelően pedig minél nagyobb az ISO értéke, annál kevesebb fényre lesz szüksége a szenzornak a kép megalkotásához.
Az ISO érték módosítása akkor jön kapóra, amikor különböző fényviszonyok között fotózunk, vagyis amikor kevés a fény és nem vakuzhatunk, akkor kell magasabb ISO-t választani. Ez mind szép és jó, de mindennek ára is van: a magasabb ISO-nak köszönhetően a képzaj is megnő, szemcsésedik a kép. A képzajt fényképezőgépünk monitorján valószínűleg nem fogjuk látni, de miután a számítógépre másoltuk a fényképeket, rögtön szembetűnik. Az alábbi két kép az ISO értékeket leszámítva azonos beállítással készült. Figyeljük meg a magasabb ISO érték mellett fellépő zajosodást.
Ha minőségre vágyunk, szóba sem jöhetnek a zajos, elkent felvételek. Egyértelműbb nem is lehet a megoldás: a zajosodás elkerülésére így a lehető legalacsonyabb ISO értékekkel kell fotóznunk. Természetesen gyenge fényben ezt a legtöbbször nem tehetjük meg - hacsak nincs nálunk állvány.
Felsoroltunk néhány kérdést, amit az amatőr fotósnak meg kell kérdeznie magától, mielőtt az ISO-beállításokhoz nyúlna:
- Kézben tartom-e a gépet? - ha állványt használunk, akkor jobb minőséget érhetünk el, ha nagyobb záridőt választunk. Ha nincs állványunk, akkor a bemozdulás elkerülése végett válasszunk magasabb ISO értéket.
- Mozgó témát fotózunk? - ha a téma mozdulatlan (pl. csendélet) és állványunk is van, akkor szintén alacsonyabb ISO-val és hosszabb záridővel fényképezzünk. Gyorsan mozgó témánál a megvilágítás és a kívánt hatás függvényében válasszunk nagyobb ISO-t és rövidebb záridőt.
- Nagy mélységélességre van szükség? - ha nincs, akkor nagyobb blendével fotózzunk, ez szintén lehetővé teszi, hogy kisebb ISO mellet készítsük el felvételeinket.
- Használhatok mesterséges fényt? - alacsonyabb ISO értékeket állíthatunk be ha van lehetőség a vak használatára, vagy ha csak felkacsolhatjuk a lámpát a szobában.
- Hasznomra válik a kép szemcsézettsége? - esetenként egy-egy fotó jobban néz ki, ha kissé szemcsézettebb. Sok olyan fotós van, aki a hangulat és atmoszféra visszaadására tudatosan használ magasabb ISO-t vagy érzékenyebb filmet.
- Mekkora nagyítást akarok? - miért nem látszik a fényképezőgép LCD-jén a képzaj? Mert a képernyő kicsi, vagyis a képbe sűrített pixelek is összezsugorodnak, így a zaj nehezebben kivehető. Ám amikor nagyítani szeretnénk a képet a pixelek, képpontok is megnőnek, azaz a képzaj is sokkal szembetűnőbb lesz, esetenként el is ronthatja az esztétikai élményt. Ha nagyítani akarunk, akkor válasszuk a lehető legkisebb ISO értéket.
Ne felejtsük el, hogy az ISO-t csak manuális vagy félmanuális módban állíthatjuk, ha Auto álláson hagyjuk a fényképezőgépet, akkor a fényképezőgép egyedül dönt az optimális expozíció felől, ami nem minden esetben hozza meg a kívánt eredményt.
Sokan esnek abba a hibába, hogy a fényképezés előtt nem ellenőrzik a gépen beállított ISO értéket, és csalódottan veszik észre, hogy szarvashibát követtek el. Nincs annál rosszabb érzés, mint észrevenni, hogy két óra alatt összefotózott anyag használhatatlan, mert a vélt ISO 100 helyett ISO 1600-zal fényképeztünk.
Az a cél, hogy ösztönössé váljon bennünk a fényképezőgép beállításainak ellenőrzése. A fényképezés befejeztével állítsuk vissza ISO 100-ra a gépet. Így nem érhet kellemetlen meglepetés!