Canon EOS-1D Mark III: az új etalon

forrás Prim Online, 2007. február 23. 10:50
Másodpercenként 10 kép sebességgel, 10,1 megapixeles felbontásban összesen 110 nagyméretű JPEG-kép (RAW-formátumban 30) elkészítését lehetővé téve az EOS-1D Mark III átveszi az EOS-1D Mark II N-készülék helyét, s ezzel a világ leggyorsabb digitális SLR-eszközévé válik. Az új fényképezőgép nagy felbontás mellett is meglepően nagy képfeldolgozási sebessége a Dual DIGIC III processzoroknak köszönhető, mindezek képminőségre gyakorolt hatását fokozza, hogy az EOS-sorozat új modellje elsőként kínál 14 bites színmélységű képkezelést.
Az EOS-1D Mark III legfontosabb jellemzői:


A Canon Dual DIGIC III processzorok eddig sohasem tapasztalt sebességet, érzékenységet és képminőséget biztosítanak. A bekapcsolástól számított 0,2 másodpercen belül elkészíthető az első felvétel,  így az EOS-1D Mark III több mint 100 megapixelnyi képadatot képes rögzíteni és feldolgozni másodpercenként – gyorsan kiürítve a képpuffert (ami egy sorozatban összesen 110 kép elkészítését teszi lehetővé). A képek feldolgozása 14 biten történik, így a teljes színmélység akár 16 384 árnyalat is lehet képpontonként, ami hatalmas előrelépés, ha a 12 bites képek 4096 árnyalatával hasonlítjuk össze.

A harmadik generációs CMOS-érzékelő olyan újfajta képpont-elrendezést alkalmaz, amely együttműködik a képfeldolgozó processzorba integrált zajcsökkentő áramkörrel, így végeredményben ISO 3200 beállítás esetében is remek képminőséget biztosít. A H:6400-ra bővítés opcióját hír- és sporteseményeken dolgozó szakemberek hasznosítják majd olyan helyszíneken, ahol a vaku használata nem megengedett, vagy nem kívánatos.

A Canon fejlesztőmérnökei újratervezték az autofókusz-rendszert és a beépített 19 keresztező típusú érzékelőt is, ennek köszönhető, hogy például az f/2,8-as érzékenységgel, az AF-terület középpontján kívül eső témái jobban feldolgozhatók, ráadásul a fényképezőgép további 26 AF-segédpontot használ az AF-keresés javítása és a nagyobb pontosság érdekében.

A hivatásos fotósok kérésének megfelelően a fényképezőgép hátoldalán elhelyezett speciális AF-gomb lehetővé teszi, hogy a felhasználó egy mozdulattal be- vagy kikapcsolja az autofókusz módot anélkül, hogy a keresőről elvenné tekintetét. A kereső világosabb lett, és nagyobb látószöget biztosít. A fényképezőgép új, 63 zónás mérőrendszere nagyobb expozíciós vezérlést nyújt a felhasználóknak.

A világos 3,0” LCD-kijelző 230.000 pixel felbontással jeleníti meg a látványt a pontos képkivágás és képmegtekintés érdekében. Az EOS-nál új a Live View mód, mely lehetővé teszi, hogy az alkotó fotós képkivágást készítsen anélkül, hogy a keresőbe nézne – ez különösen hasznos, ha kényelmetlen pozícióban kell fényképezni. 

Az EOS-1D Mark III menürendszerét is teljesen újratervezték, a nagyméretű LCD előnyeit kihasználva könnyebben olvashatók és használhatók a menüpontok. Az 57 beállítható egyéni funkció a felhasználónak még több lehetőséget ad a fényképezőgép beállításainak testreszabására, napi munkaigényeinek megfelelően. Az új My Menu opció lehetővé teszi, hogy a fotós a gyorsabb hozzáférés érdekében külön menüben tárolja a gyakran használt beállításokat.

Olyan tartozékok beállítása, mint például a Speedlite 580EX II és Wireless File Transmitter WFT-E2 (amelyek a mostani bejelentés-sorozat részei) közvetlenül az LCD-ről vezérelhető.

Az EOS-1D Mark III számos egyéb praktikus fejlesztést is tartalmaz.


Kompatibilitás és tartozékok


Szoftverek

Az EOS-1D Mark III a fotósok munkáját segítő komplett szoftvercsomagot is tartalmaz. Ebben megtalálható a Digital Photo Professional (DPP), egy hatékony RAW-konverter, amely teljes RAW-képfeldolgozást biztosít. A DPP olyan fényképezőgép-jellemzőket is támogat, mint például a szennyeződéstörlési adatok és a képstílus.

A szoftvercsomag része az ImageBrowser, a Zoom Browser és a Photostitch is.