"Már itt vannak köztünk... és magyaroknak hívják őket" - így válaszolt a Nobel-díjas Enrico Fermi arra a kérdésre, hogy szerinte léteznek-e földön kívüliek. Ha Fermi állítása kissé túlzás is, azért megtisztelő, ha egy nemzet fiait egy ilyen neves tudós is csodabogaraknak tartja. Valóban, bárki elkezdhet kutatni a memóriájában, előbb-utóbb eszébe jut egy-két világhírű magyar, kezdve mondjuk a Nobel-díjasokkal. Elsőként mindenkinek Szent-Györgyi Albert vagy Gábor Dénes ugrik be, akiről már az iskolában is tanultunk. Most azonban nézzük a többieket, akik ugyan nem részesültek ilyen nemzetközi elismerésben, de azért saját területükön nagyságnak számítanak, és ami még fontosabb, magyarok.
Teller Ede, Eötvös Loránd, Uri Geller, Puskás Öcsi, Szeles Mónika, George Cukor, Tony Curtis, Liszt Ferenc és Soros György neve (remélhetőleg most már Egerszegi Krisztináé is) mindennek ismerősen cseng, még a világ távolabbi részein is. Róluk köztudott, hogy hazánk fiai. Ami azonban minket is meglephet, az a következő néhány személy. Ki tudta, hogy Andy Grove-nak, az Intel elnökének - akit a Times magazin az év emberévé választott - eredeti neve Gróf András, és budapesti? Martina Hingisről sokan tudják, hogy a legfiatalabb világelső volt a tenisz történelmében, azt viszont már kevesebben, hogy az első teniszütőjét édesapjától kapta, egy bizonyos Hingis Károlytól. Aki még nem hökkent meg eléggé, annak kedvéért álljon itt még pár név a listából: Drew Barrymore és Goldie Hawn színésznő, Paul Newman színész, Calvin Klein a divatvilágból, Harry Houdini, minden idők legnagyobb mágusa és Alanis Morrisette énekesnő. A felsorolás korántsem teljes, mindenképp érdemes végigböngészni az oldalt, hogy mennyi nagy nevet adtak a magyarok a világnak.
Sajnos a büszkeség ízét kissé megkeseríti az a tudat, hogy hírességeink már mint más ország állampolgárai szereztek maguknak hírnevet. Remélhetőleg az itthoni lehetőségek is előbb-utóbb olyan szintre emelkednek, hogy a tehetségek magyar színben hozzák majd meg hazánknak a dicsőséget.