Forradalmi szénalapú csipek
Milkovits Gábor, 2007. március 5. 20:59
A Manchesteri Egyetem kutatói megalkották a világ eddigi legkisebb csip-tranzisztorát, amely a bevett szilícium helyett speciális szénalapú nanoszerkezetű félvezető anyagból, úgynevezett grafénből van.
Andre Geim professzor és Dr. Kostya Novoselov felfedezésükről kiadott hivatalos publikációjukban azt írják, hogy a prototípus tranzisztor vastagsága mindössze egy, szélessége pedig 50 atomnyi. Az elképesztő egyatomos vastagság a speciális, csak kétdimenziós hatszögű grafitmolekulákból felépülő grafén sajátossága, a belőle épített üzemképes miniatűr tranzisztor megalkotása azonban mindenképpen forradalmi áttörés. Az első kísérleti grafén-tranzisztorokat két évvel ezelőtt készítették, ám ezek nem voltak használhatók, mivel nem lehetett velük valódi 0 értéket produkálni.
A kutatás vezetője, dr. Leonid Ponomarenko szerint a grafén-áramkörök lehetnek a nagyon kis méreteknél labilis szilíciumot felváltó technológia alapjai. A csoport hosszabb távon egyetlen grafénlapból kivágott, illetve alig pár szénatomból álló áramkörökkel számol. Az első grafén-áramkörös csipek azonban aligha várhatók 2025 előtt.