Az amerikaiak nem féltik hitelkártyaszámaikat

, 2000. január 12. 21:45
Bár sokan crackernek nevezik a rosszindulatú, és hackernek a jóindulatú szoftverfeltörőt, a nemzetközi szaksajtó továbbra is csak hackerként emlegeti azt a feltehetően orosz, vagy oroszul beszélő zsarolót, aki - miután a CD Universe tulajdonosai nem teljesítették 100 000 dolláros követelését - közzétett az áruház szerveréről ellopott 300 000 hitelkártyaszámból 25 ezret.
Még karácsony előttre nyúlik vissza a zsarolási történet kezdete; a múlt hónapban kelteződött az a fax, amelyben a hacker százezer dolláros követelését jelezte, s egyben kilátásba helyezte, hogy elkezdi megjelentetni a kártyaszámokat. A CD Universe áruházat alapító eUniverse elnöke, Brad Greenspan nincs teljesen meggyőződve arról, hogy a hitelkártyaszámokat a CD-bolt szerverének feltörésével szerezték meg, de kétségtelen, hogy ezek a hitelkártyaszámok a CD-Universe adataival egybeesnek. Amennyiben internetes feltörés történt, akkor abból a szempontból mindenképpen a legnagyobbnak számít, hogy lopott hitelkártyaszámokat korábban soha nem publikáltak ekkora mennyiségben az interneten. A számokat a szolgáltató már vasárnap levette, de addigra a levelezőlistákon elindult a lista terjesztése, amely megállíthatatlannak tűnik.

A zsaroló származását a vele kapcsolatba is került Elias Levy, egy biztonsági cég főnöke az általa elemzett e-mailek alapján orosznak, vagy orosz rendszert használónak véli, s ezt megerősíti a crackernek a Timeshoz írott levele is, amelyben Maximként mutatkozik be, s 19 éves orosz ifjúnak állítja be magát.

Az eset Amerikában egyáltalán nem ingatta meg a hitelkártyás vásárlásokat, az American Express már hétfőn, a Visa kedden jelezte, hogy illegális kártyahasználat esetén továbbra is érvényben van az a törvény, hogy a kártyatulajdonost ilyenkor maximálisan 50 dollár kár érheti egy hitelkártya illegális használatából, a többit a kártyakibocsátó viseli, s az próbálja a tolvaj elcsípésével behajtani. Ugyanakkor az eset még adhat okot kártérítési perekre, hiszen többen a népszerű ICVerify hitelkártya-ellenőrző programot és annak szerzőit hibáztatják, mivel valószínűleg ebben volt a biztonsági lyuk.