A WAP technológia egy fiatal, de gyorsan fejlődő kommunikációs protokoll, amely a mobiltelefonok kijelzőin jelenít meg szöveges vagy képi információkat. Gyakorlatilag egy korlátozott megjelenítési képességű böngészőt használunk a mobiltelefonban, amellyel az internetről tölthetünk le információkat. Persze ez csak a végeredmény, ahhoz, hogy ez működjön, a világháló tartalomszolgáltatóinak és a mobilszolgáltatóknak is kompatíbilissé kell tenniük rendszereiket.
A mobiltelefonok sajátosságai - a néhány soros kijelző, a kis tárolókapacitás - miatt az elterjedt internetszabványokat, dokumentumtípusokat és protokollokat meg kellett változtatni. Az alkalmazott dokumentum formátuma a HTML-lel rokon, de azzal nem kompatíbilis, WML-re keresztelt formátum. Az ilyen dokumentumokba a HTML-hez hasonlóan beilleszthetők kisebb programok (scriptek), amelyekkel interaktívvá tehetők az oldalak. A WMLScript a közismert JavaScript leegyszerűsített változata. A WAP, amely a mobilkészülékek SMS- vagy USSD-protokolljára épül, a webes böngészéshez szükséges szolgáltatásokat nyújtja, azonban sokkal alacsonyabb sávszélességen, kisebb adatforgalmat generálva, mint a szokásos TCP/IP-HTTP kombináció.
A fejlesztők arra törekedtek, hogy a már használt internetszabványokhoz alkalmazkodjanak, hiszen e nélkül a WAP támogatása alacsony maradna. A mobiltelefon-hálózat internetszerverén egy speciális proxyprogram fut, amely a WAP-kéréseket HTTP-vé konvertálja, a webszerver válaszát ugyanez a proxy WML nyelvre fordítás után binárissá alakítja, amely a mobilkészülék számára már "érthető" és megjeleníthető.
Akik előzetesen is szeretnék kipróbálni, mire képes a technológia, azoknak érdemes a következő két WAP-böngésző egyikét letölteniük az internetről.
Az Edge WAPman honlapja a virtuacom.com/wap címen található, a böngésző teljesen kompatíbilis a Palm OS 3.1 operációs rendszerrel. Támogatja a WAP 1.1-et, a WML 1.1-et (azaz a táblázatokat és a képeket) és a WMLScriptet. Az első olyan WAP-böngésző, amelyre tetszőleges skint (bőrt) lehet ráhúzni, ugyanúgy, mint némelyik MP3-lejátszóra.
A másik böngésző a WinWAP 2.2-es, amely a www.slobtrot.com/winwap/ index.htm címről tölthető le. Ez is egy ingyenes windowsos WAP-böngésző, segítségével a WML 1.0 és WML 1.1 nyelven írt oldalak jeleníthetők meg. A program képes a WML-oldalakat HTML formátumban elmenteni, használatával megnézhető a WML-fájl kódja is. Ha internetböngészőnk helyesen van beállítva, akkor csak a szolgáltatónk proxyszerverének adatait szükséges beállítanunk (ez például az Elender-előfizetők esetében: proxy.elender.hu, port 3128). A WinWAP a gyakorlatban olyan, mint egy leegyszerűsített Explorer, hasonló menükkel és felépítéssel.
Az egyik legjobb magyar nyelvű WAP-os kiindulási pont a wap.eco.hu. A börze után érdeklődők számára nélkülözhetetlen pénzügyi adatokon kívül itt található meg talán a legteljesebb linkgyűjtemény. Érdemes megnézni a Napi Online és az Index híreit is vagy a két régebbi 900-as mobilszolgáltató akcióit - de rövid keresés eredményeként olyan "hasznos" szolgáltatásokat is találhatunk, amelyek testsúlyunk és magasságunk alapján kiszámolják, hogy túlsúlyosak vagyunk-e, vagy sem.
A kóstolgatás ráadásul olcsó is: mivel nem mobiltelefonon keresztül fedezzük fel a WAP világát, percenként megközelítőleg 40-50 forintot is megspórolunk.
A 3Com is tervezi a GSM-hálózatokhoz való kapcsolódást biztosító szabvány, a WAP alkalmazását. Az eddig csak "szervezőként" ismert Palm termékek következő generációja, a VII-es sorozat lesz az első, amellyel weboldalakat lehet letölteni a kézigépre. A Web Clipping nevű alkalmazás képessé teszi ezeket az eszközöket arra, hogy a kis képernyőhöz alkalmazkodó formában ábrázoljanak webhelyeket. Eddig száznál is több jelentős Egyesült Államok-beli vállalat, mint az eTrade, a Mastercard, a The Wall Street Journal Interactive és a Yahoo, vette át a Web Clippinget, ami erősíti a 3Com pozícióit. Emellett fejlesztik a PalmPilotot, amelynek hitelkártya-behelyező nyílása is lesz, így elektronikus bevásárlásokat lehet majd vele folytatni.