Amerikai kockázati tőke két magyar cégben

MTI Sajtóadatbank, 2000. január 20. 22:18
Az 5 millió dollár tőkéjű Hungarian Innovative Technologies Fund (HITF) működésének első évében két technológiai kisvállalkozásba fektetett be Magyarországon mintegy 1,2 millió dollárt.
A HITF kockázati tőketársaságot a Hungarian-American Enterprise Fund hozta létre azért, hogy Magyarországon innovatív és nemzetközi viszonylatban is eladható technológiák fejlesztésével foglalkozó kisvállalkozásokba fektessen be pénzt - tájékoztatott Hradszki László, a HITF ügyvezető igazgatója. Elmondta továbbá, hogy a HITF egy év alatt több mint 140 befektetési lehetőséget vizsgált meg, ám végül csak kettőbe társult be. Júliusban 480 ezer dollárt invesztált az AR Hungaria Kft.-be, amely automatikus karakterfelismerő, így például rendszámtábla-felismerő programokat fejleszt és ad el. Ez a cég szállította többek között a magyar határregisztrációs rendszerben is használt rendszámtábla-felismerő technológiát, amely már összesen 15 országban működik.

A HITF második befektetése a LaserBit Kommunikációs Rt.-be történt, amelyet a kockázati tőketársaság két vállalkozó feltalálóval együtt alapított tavaly decemberben. A lézertechnológián alapuló vezeték nélküli telekommunikációs eszközöket és távközlési adatátviteli berendezéseket gyártó részvénytársaságba a HITF 700 ezer dollárt fektetett. Míg a két feltaláló a piacon már forgalomban lévő termékeit és ezek szabadalmát apportálta a vállalkozásba.

A LaserBit termékeit már több mint 10 országban használják, így például az Egyesült Államokban, Izraelben, Kanadában, Kuvaitban, valamint Angliában és Németországban. A Győri Béla és Pallagi János által jegyzett lézertechnológia 30 százalékkal kevesebbe kerül, mint a hasonló konkurens termékek. Pallagi János, a feltalálók egyike a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a LaserBit az idén több millió dolláros árbevételt tervez, aminek döntő többsége külföldi eladásokból származik majd. A 25 millió forint alaptőkével létrehozott társaság tulajdoni viszonyait nem részletezték a sajtótájékoztatón, csupán annyit mondtak, hogy a HITF által adott 700 ezer dollár egy része a saját tőkét gyarapítja.

Kérdésekre válaszolva Hradszki László elmondta, hogy a kockázati tőketársaságok éves szinten átlagosan 25-30 százalékos hozamot érnek el. A HITF ennél nagyobb, 40 százalékos átlaggal számol, mivel a csúcstechnológiában érdekelt kisvállalkozásokban nagy fantáziát és lehetőséget lát. Az ügyvezető igazgató közölte, hogy egy befektetésük várhatóan átlagosan 2-4 év alatt térül meg a hozammal együtt. Aláhúzta, hogy tíz befektetésből 5-6 átlaghozammal jár, 1-2 nem jön be, míg 2-3 nagyon jó nyereséget hoz.