A Tokina a Nikonhoz hasonlóan az APS-C szenzorméretre optimalizált objektívekre használja a DX megjelölést. A Tokina zoomobjektíve nagy látószögű állásban APS-C méret mellett is 180°-os látószöget biztosít, vagyis valódi halszemobjektívvel állunk szemben. Nézzük hát, hogyan teljesít.
Specifikációk
- Fókusztávolság: 10-17mm
- Felépítés: 10 lencsetag 8 csoportban
- Legnagyobb blende: F/3,5-4,5
- Legkisebb blende: F/22-32
- Közelpont: 0,14 m
- Szűrőméret: -
- Méretek: 71,1x70 mm
- Tömeg: 0,35 kg
- Bajonettek: Canon, Nikon
- Ár: kb. 182 000 Ft
Felépítés és kezelhetőségA Tokina halszem objektíve a képességeihez viszonyítva relatíve kisméretűnek mondható, emellett könnyű is, ugyanakkor kissé "retrós" kialakításának köszönhetően jó fogása van. Kialakítás tekintetében követi a klasszikus receptet, azaz két gyűrűvel látták el (zoom és fókusz), ezek között egy távmérőt találunk, amely méterben és lábban is megadja a becsült tárgytávolságot.
A zoomgyűrűt 10, 12, 13, 14, 15 és 17 mm-nél jelölték meg, csavargatás közben megfelelően szolidnak tűnt a zoom-mechanizmus. Az első gyűrűvel állíthatjuk az élességet, amely manuális élességállításnál sokkal "lágyabbnak" tűnik a merevebb AF móddal szemben. Az autofókuszt kézzel nem lehet utánállítani, ráadásul a külső lencsetag halkan panaszkodva, élességállítás közben elfordul. Ennek ellenére a fókuszálás megfelelően gyorsnak mondható.
A frontlencse foglalata lencsevédőként is funkcionál, ezen nagy sajnálatunkra szűrőmenetnek nyoma sincs, a lencsevédő sapka viszont szépen illeszkedik a lencsevédővel. Zoomolás közben 12 mm állásban a legrövidebb az objektív, a fókusztávolság két vége felé haladva is csak kis mértékben nyúlik meg. A szűrők használatáról ebben az esetben le kell mondanunk, ráadásul 180°-os látószög miatt a szűrő-barkácsolgatásnak sem jósolunk nagy esélyt.
MinőségIllik nem összekeverni a többi, hasonló fókusztávú 10 mm-es objektívekkel. Ez itt egy halszem objektív, vagyis a perspektivikus torzításokat nem korrigálta a gyártó. Bár a kirajzolt kép betölti a keresőt (vagyis nem cirkuláris halszem objektívvel van dolgunk), a torzítás mértéke a sarkoknál azonnal szembetűnik. Az Imatest program beadta a kulcsot a torzítás mértékének meghatározása közben.
A kép közepén a felbontása jónak mondható, és rekeszeléssel ez még javítható is, ráadásul a kromatikus aberrációkat meglepően jól kiküszöbölte a gyártó. A legjobb minőséget a legkisebb fókusztávolságon rajzolja a Tokina halszeme, de a fókusztávolság növelésével járó minőségi romlás minimálisnak mondható. A beverést, az ilyen típusú optikák legnagyobb ellenségét szintén jól megfogta a gyártó, szinte alig lehet egy kis becsillanásra kényszeríteni az objektívet, és ez jó jel. Az objektív természetéből adódóan a felbontás csökken a sarkoknál, de ennek ellenére jónak mondható, ráadásul azt sem szabad elfelejteni, hogy a fényt el kell hajlítania az objektívnek, hogy a megfelelő szögben érkezzen a képérzékelőre.
ÉrtékelésA Pentax 10-17 mm objektívhez hasonló optikai felépítésű Tokina objektív szolid felépítésének köszönhetően a tartósság érzetét kelti. Alacsony tömege miatt hordozhatósági szempontból jeles, és a panorámafotók szerelmeseinek, valamint a kreatív lelkületű fotósoknak ajánljuk.
Előnyök:
- Jó felépítés és elegáns kivitelezés
- Kompakt
- APS-C szenzoron is kiváló, 180-100°-os látószög
Hátrányok:
- Korlátozott kihasználhatóság
- Lehetetlen rá szűrőt csavarni
- Az AF manuálisan nem utánállítható