Színérzékelési fogyatékosságot szimuláló EIZO monitorok
forrás Prim Online, 2007. április 1. 09:03
Az Avnet Technology Solutions Kft. Magyarországon is forgalmazza az EIZO Nanao Technologies két FlexScan típusjelű LCD monitorát, amelyek a világ első színérzékelési fogyatékosságot szimuláló megjelenítői. A fejlesztés lehetővé teszi a dizájnerek számára, hogy valós időben ellenőrizzék, miként látják a színérzékelési fogyatékossággal élők a kreatív tervekben megjelenő színeket.
Noha a színeket mindig is használták információ közvetítésére, az ilyen célú alkalmazásuk főként az utóbbi időben – az elérhető árú színes nyomtatás és a színes képernyős elektronikus készülékek széles körű terjedésével – válik mind általánosabbá. A világon azonban mintegy kétszázmillióra tehető a színérzékelési fogyatékkal élők száma, akiknek ez nem csak egyszerű kényelmetlenséget jelentő gond, hanem sokszor komoly veszélyforrás is, amikor a közlekedési lámpák, térképek, útjelzések, elektronikus készülékek jelzőlámpái vagy a weboldalak színjelzési között kell eligazodniuk. Egy friss uniós felmérés szerint például a világ vezető weboldalainak 78 százalékán egymástól alig elütő színeket alkalmaznak a tervezők.
E gondok megoldására dolgozták ki az úgynevezett CUD (Color Universal Design) felhasználóorientált tervezési rendszert, amelyben a színmintákat nem esztétikai szempontok alapján, hanem a mindenki számára könnyű felismerhetőség jegyében alakítják ki. A fogyatékkal élők, köztük a színérzékelési gondokkal küzdők érdekeinek figyelembevételére szólít fel egyébként mind az USA-ban 1998-ban törvénybe iktatott „rehabilitációs törvény” 508-as cikkelye, mind az Egyesült Királyságban 2004-ben hatályba lépett „Fogyatékkal élők hátrányos megkülönböztetése elleni törvény” (Disability Discrimination Act) III. fázisa is.
Az EIZO jelent meg elsőként a piacon színérzékelési fogyatékosságok szimulációjára alkalmas monitorral, s a FlexScan L797-U típus volt az első, amely megkapta a Tokióban székelő nonprofit Color Universal Design Organization (CUDO) alkalmassági bizonyítványát.
A FlexScan L797-U, illetve az S2411W a vörös-zöld színtévesztés két fajtájának – a protanopiának és a deuteranopiának – a szimulációjára alkalmas. A monitorokat felszerelték egy EIZO fejlesztésű képfeldolgozó integrált áramkörrel, ami lehetővé teszi a valós idejű színkonverziót – mozgó képek esetén is. A monitorokhoz adott UniColor Pro szoftver szintén az EIZO gyártmánya. Segítségével a dizájnerek egyszerűen kapcsolhatnak át normál módból a Protanopia vagy a Deuteranopia megjelenítési módba.
Valamennyi korábbi, színtévesztést szimuláló megoldás szoftveralapokon működött, ezért a színkonverzió a képek méretétől és számától függően tetemes időt vett igénybe. Mindez erősen korlátozta ezeknek az eszközöknek a gyakorlati alkalmazhatóságát.
A EIZO a két termékre – az irodai és grafikus monitorainál szokásos módon – ötéves garanciát ad.