Szabványok a szolgáltatásorientált fejlesztésért

forrás Prim Online, 2007. április 3. 12:07
A szolgáltatásorientált iparági szabványok kialakítását támogató Open SOA Collaboration bejelentette, hogy befejezte a szolgáltatás komponensek és adatok felhasználását megkönnyítő specifikációinak kialakítását, és benyújtotta azokat nyílt szabványosítás céljából az OASIS konzorciumhoz - adta hírül az Alerant Zrt., a BEA-termékek magyarországi disztribútora.
Az Open SOA Collaboration 2005 novemberében jött létre, s az eltelt időszakban 18 cég csatlakozott hozzá. Tagjai között megtalálható a BEA Systems, IBM Corporation, Interface21, IONA, Oracle, Red Hat, SAP, Siemens, Sun Microsystems, Sybase, valamint a TIBCO Software. A résztvevők célja olyan iparági specifikációk kialakítása, melyek leegyszerűsítik az alkalmazásfejlesztést a szolgáltatásorientált architektúrákban.

A Service Component Architecture (SCA) specifikáció segítségével a felhasználók programozási nyelvtől és működési platformtól függetlenül hozhatnak létre egységes szolgáltatásokat. Olyan modellt mutat be, melyben a fejlesztők több nyelvvel (például C++, Java, COBOL, PHP, XML, BPEL, XSLT), különböző programozási stílussal (aszinkron, üzenetorientált) dolgozhatnak, és eredményeképpen számos újrafelhasználható szolgáltatás komponenst alkalmazhatnak egy-egy megoldásukban. Mivel az SCA specifikációk mára már elérték a megfelelő fejlettségi szintet, a szövetség a szabványosítási eljárás elvégzésére átadta azt az OASIS-nak (Organization for the Advancement of Structured Information Standards), egy non-profit nemzetközi konzorciumnak.

Befejeződött a Service Data Objects (SDO) specifikációk kidolgozása is, mely a több helyen és eltérő formátumban tárolt adatokhoz biztosít a szolgáltatások számára egységes hozzáférést. Az SDO Java oldali szabványosításának felügyeletét a Java Community Process, a nem Java feladatokat pedig az OASIS vette át. A BEA Systems az SDO specifikációt AquaLogic Data Services termékében valósította meg.

Az Open SOA Collaboration továbbra is segíti a technológiai kezdeményezéseket, weboldala a www.OSOA.org címen a jövőben is információforrásként szolgál, ahol elérhetők a specifikáció-tervezetek, valamint fórumot biztosít a visszajelzések számára.