Új térinformatikai rendszer a Földhivatalnál
forrás Prim Online, 2007. április 25. 13:54
2007 januárjától használja élesben a Fővárosi Kerületek Földhivatala az Oracle és az Autodesk szoftvereire épülő új térinformatikai rendszert, amelynek köszönhetően 50%-kal gyorsabban frissíthetők a térkép- és telekadatok, és 75%-kal gyorsult az ügyintézés az új Lehet téri irodában. A hivatal Budapest kétmillió lakójának, 52 000 hektáros területének, 230 000 önálló telekének és további 750 000 más típusú ingatlanának – például társasházi lakások – adatait tárolja és kezeli naprakészen.
A Fővárosi Kerületek Földhivatala tartja fenn Budapest hivatalos kataszteri térképét és kezeli a város területén található összes ingatlan hivatalos nyilvántartását. A hivatal biztosítja a jogi dokumentációt, amikor az ingatlan gazdát cserél, és gondoskodik róla, hogy a hivatalos térképek a telkekkel és tulajdonosaikkal kapcsolatos összes adatot és változást pontosan tükrözzék. A polgárok innen kaphatják az ingatlanokkal kapcsolatos információkat, és a helyi közműszolgáltatók és a kerületi önkormányzatok is a hivataltól vásárolják a térképészeti adatokat, amelyeket beépítenek saját rendszereik térképeibe.
A korábban használt rendszer éveken keresztül jól kiszolgálta a hivatal igényeit, de számos komoly probléma merült fel a használata során. A rendszer működéséhez különleges és drága hardverre volt szükség, az öregedő rendszer támogatási és karbantartási költségei magasak voltak, illetve közben Magyarország egy másik adatszabványt fogadott el az ország egészére vonatkozóan, amely még nehezebbé tette a Budapesten kívüli szervezetekkel történő adatmegosztást. Emellett a rendszer csak az Oracle 7.3 használatára volt képes, amely nem tartalmazta az Oracle újabb adatbázis-technológiáiban megtalálható kifinomult térinformatikai funkciókat.
Az új, hatékonyabb megoldásként a hivatal az Autodesk Topobase szoftvert választotta, amely egy nagyvállalati adatbázisban egyesíti a számítógépes tervezőprogramokkal készített (CAD) és a térinformatikai (GIS) adatokat kezelő eszközöket. A megoldás több okból is kimagaslott a mezőnyből. Egyrészt a Topobase olyan nyílt rendszer, amely lehetővé teszi felhasználói számára, hogy sokféle adatformátummal dolgozzanak, beleértve a magyarországi kataszteri információkra vonatkozó újfajta (DAT) adatszabványt.
Másrészt a megoldás adatbázisát az Oracle Spatial 10g adja. Ez a térinformatikai megoldások vezető adatbázisa, amely az adatokat gyártó-semleges környezetben tárolja, azaz a piacon elérhető összes ilyen jellegű szoftverrel képes az együttműködésre. Az Oracle Spatial nem ismeretlen hazánkban, többek között ennek a segítségével tartják nyilván Magyarország teljes erdőállományát, illetve egyik mobilszolgáltató helyfüggő szolgáltatásai (pl. legközelebbi bankautomata lekérdezése mobiltelefon segítségével), valamint flottakövetése is ezzel működik. Az Oracle Spatial egyik legkomolyabb referenciája New York városának földhivatala, ahol 6000 mérföldnyi földalatti cső, 1 millió kanális, több mint 50 000 négyzetkilométernyi infrastruktúra adat és 7500 digitális fotót tartalmazó adatbázis szolgálja ki az alkalmazásokat.