Szoftverbörze 2000

, 2000. január 26. 13:41
Üzleti év zárása, nyitása, új adó-, tb- s egyéb, a gazdálkodást érintő jogszabályok, rendeletek - valószínűleg nem unatkoznak így év elején a vállalatok ügyvitelét vállukon cipelő munkatársak. Elkel számukra egy kis segítség, s ebben ma már nincs is hiány.
A hazai és külföldi fejlesztők évről évre egyre profibb, kifinomultabb, a hazai gazdálkodásban kialakult sablonok szerint előkészített, vagy éppen fordítva, lazább keretbe foglalt, s a helyszínen a felhasználó kénye-kedve szerint "testre szabott" ügyviteli vagy szélesebb felhasználási lehetőséget kínálva, vállalatirányítási programokkal, rendszerekkel árasztják el az egyéni vállalkozóktól kezdve a kis-, közép- és nagyvállalatokig a hazai gazdaság, a közigazgatási és a nonprofit szféra szereplőit. A kínálat bemutatását évekkel ezelőtt a Trainex vállalta fel, az első, akkor még ügy- és számvitelinek nevezett Szoftverbörze megrendezésével. Az elnevezésből ma már csak a Szoftverbörze - most éppen: 2000 - maradt, talán a kínálat polarizálódása miatt, és mert a programfunkciók kevésbé férnek bele a korábbi elnevezésbe. A kiállítás hatéves történetén végigtekintve úgy tűnik, nem szerencsés a névadás. A "börze" a magyar szóhasználatban az idegen szavak szótára szerint "elfekvő árukészletek alkalomszerű értékesítését jelenti", s ha nem is fogalmazzuk meg magunkban ezt ilyen szabatosan, hallatán mégis önkéntelenül a "kiárusításra" asszociálunk. S talán ez is oka lehet, hogy a kiállítók öszszetétele szinte évről évre változik. Az első alkalommal - amikor még nem, vagy csak tájékozódásképpen voltak jelen Magyarországon a nagyvállalatokra fókuszáló vállalatirányítási rendszerek gyártói, a számítógépes hálózatok is csak épphogy terjedőben voltak - elsősorban az egyfelhasználós, az egyéni vállalkozók vagy kisebb cégek teljes ügyvitelét vagy annak csak részterületét lefedő programok domináltak, s vonzottak rengeteg látogatót, és a hangulat talán a börze szó másik jelentésére, a tőzsdére emlékeztetett. Megjelentek a már említett multinacionális cégek, de a hazai fejlesztők is megmutatták oroszlánkörmeiket, és a multikétól alig eltérő színvonalú termékekkel lepték meg a piacot. Ennek kapcsán és a hálózatok térhódításával a börze szereplői is megváltoztak, s néhány nagy gyártó vállalatirányítási rendszere is megjelent a porondon, és szinte ezzel egy időben erősen lecsökkent a szerényebb programokat kínálók száma. Tavaly már az új - s tegyük hozzá, hasznos divatot képviselő - döntéstámogatási rendszereket kínálók egyike-másika is kimerészkedett, de úgy tűnik, rájöttek, ez nem az ő fórumuk, s igazuk is van, mint ahogy a nagyvállalati szférának terméket kínálóknak is - hiszen ritka a börze látogatói között a potenciális vevőként szóba jöhető vállalatvezető, főkönyvelő, ezek a rendszerek egyéni bemutatást igényelnek.

A mostani kiállítók listáján végigfutva úgy tűnik, megteremtődött az egyensúly, s valóban azok mutatják be termékeiket, akik a közép- és kisvállalatoktól, könyvelőirodáktól érkező látogatókban potenciális ügyfelet látnak. Az elsősorban a középvállalatok számára - internetes lehetőségekkel bővített - integrált ügyvitelt kínáló két versenytárs, a Scala Hungary és az Exact Hungary mellett az erre a területre is betörni kívánó Oracle a FreeSoft által képviselteti magát, a Financials egy "könnyített" változatát kínálva. Meglepő módon még mindig próbálkoznak újabb és újabb nemzetközi vállalatok, így francia és német cégek kínálata is szerepel az integrált ügyviteli, vállalatirányítási palettán. Az említett piacot célzó hazai fejlesztők közül többen - követve a kinti tendenciát - a valószínűleg komoly felfutás elé néző üzleti intelligencia irányába bővítették rendszerüket.

A bér-, tb- és humánerőforrás-kezelést mindig a hazai jogi vagy szokásjogi sajátosságok határozzák meg, s ezeknek évek óta megvannak a "nagy tudorai" - ilyen például a VT Soft és az L-Soft -, akiknek specikfikus rendszereit az ezzel nem bíbelődő nagyok is szívesen illesztik rendszereikbe. Úgy tűnik, néhányan az ipar felvirágoztatásában is bíznak, mert több rendszernél is találkoztunk termelésirányításra utaló fejlesztéssel.

A platformokat nézve, ma már az ügyvitel számára egyébként tökéletesen megfelelő DOS operációs rendszert szinte teljesen kiszorította az erre a célra kevésbé alkalmas, de a felhasználói felület - főként a vezetői információs rendszerek esetében igényelt - "látványossága" terén valóban többet kínáló különböző Windows-változatok és a Linux berobbanásával a Unix is egyre gyakoribb. A fentiek miatt viszont nő a programok hardverigénye, de a kliens/szerver, sőt az internetes/intranetes megoldások terjedésével ez elsősorban a szerverekre ró nagyobb terhet. Az idei ügyviteli seregszemlén nem kell jövőbelátónak lenni, hogy megjósoljuk, az elektronikus kereskedelem számára hátteret kínáló megoldások iránt lesz fokozottabb az érdeklődés. Az általános megállapítások után következzenek a konkrétumok, nézzünk néhányat a börze résztvevőinek kínálatából!