Nincs fehér folt

, 2000. január 26. 13:58
A termékekről mindig a felhasználók állítják ki a bizonyítványt, ezért minden alkalmazás esetében kiemelt szerepük van a referenciáknak. Lehetnek kiválóak a paraméterek, tökéletes a funkcionalitás és az alkalmazott technológia, ha a vállalati körülmények között nem állja meg a helyét, a program megbukik. A Montana Rt. az elmúlt évek során - az államigazgatástól kezdve a kereskedőcégeken keresztül egészen a Montana-csoport saját ügyviteli rendszeréig - különböző funkciójú, méretű és működésű felhasználónál vezette be a Forrás integrált vállalatirányítási rendszert. Az alábbiakban bemutatott néhány megoldás a rendszerben rejlő lehetőségeket és a rendszer rugalmasságát egyaránt jól demonstrálja.
Az állami vagyon jelentős része köztudottan a Kincstári Vagyonkezelő Igazgatóság kezelésében van. Az itt üzembe helyezett Forrás rendszerhez a standard, számvitelt és kontrollingot támogató modulcsoporton kívül néhány fontos célmodult is ki kellett fejleszteni, közülük legfontosabb az állami vagyont nyilvántartó Kincstári Vagyonkataszter alrendszer. Adatfeladáshoz vagy adatolvasáshoz a vidéki és budapesti szervezetek közvetlenül jelentkezhetnek be, és a központi rendszerből kiolvasott és továbbított adatok minden irányú adatszolgáltatási kötelezettségnek megfelelnek.

A ma még inkább Csemege Julius Meinl néven ismert, de január 1-jétől már belga tulajdonban lévő Csemege Rt.-nél szintén alkalmaztak saját fejlesztésű célmodulokat. A Csemege-vállalatcsoportnak (Csemege, Jééé, C+C, Alfa) funkcionalitásán kívül az informatikai rendszere is heterogén. Az említett üzletágak telephelyein lévő bolti rendszerek - ha vannak - különböznek egymástól, így az elszámolásokhoz elektronikusan vagy papíron a központba kerülő adatokat egy központi feldolgozó célrendszernek kell fogadnia. A központban működő standard rendszerhez a különböző egységek a célfejlesztés révén csatlakoznak, a standard modulok pedig mindezt összefogva végzik feladataikat. A tavaly tavasszal indult fejlesztés január végén már éles üzem keretében debütált. A Csemege bolthálózatában tervezett egységes cikknyilvántartás és árképzés bevezetése ugyan további jelentős feladatokat ró mind a Csemegére, mind a Forrás rendszerre, de ez nem lehet akadálya a szintén idénre tervezett adattárház alapú üzletiintelligencia-rendszer bevezetésének. Szemben a tranzakciós Forrás rendszerrel, az analitikus OLAP rendszerből már leképezhetők, és egyéni igények szerint, változatos módon megjeleníthetők a történelmi adatok, előállíthatók a kontrolling speciális és rugalmasan változó igényeit kielégítő lekérdezések. A Forrásból, a bolti rendszerekből és a raktári rendszerekből vett adatok egy cégcsoport szintű adattárházba épülnek be, ahonnan az ezekből táplálkozó multidimenzionális kockák felhasználói interfészein - a Csemege Rt.-nél Excel 2000-en - keresztül a döntés-előkészítést segítő információk akár grafikonok formájában is lekérdezhetők.

A Csemegéhez hasonló profilú Csopak Rt.-nél lévő Forrás rendszer mind volumenét, mind funkcionalitását tekintve a Montana Rt. jelentős referenciája. A korábbi túlterhelt rendszer helyett a kiskereskedelmi feladatokat itt ma már egy erre specializálódott társaság, a Laurel rendszere támogatja, az ehhez illeszkedő Forrás pedig a központi pénzügyi és számviteli funkciók végrehajtásának eszköze. Az ügyviteli és kiskereskedelmi rendszer bevezetése - év közbeni átállással fűszerezve - az erős és sikeres kooperációnak köszönhetően mindössze 3-4 hónapot vett igénybe.

A további referenciák közül az Erdért Rt.-t és magát a Montana Rt.-t érdemes kiemelni. Az Erdért Rt. jó példa a sok telephelyes megoldásra - nagy kiterjedésű, megfelelő sebességgel működő, országos kiterjedésű WAN-hálózattal, a központi szerveren hatalmas adatállománnyal és óriási mennyiségű tranzakcióval.

A Montana a tavalyig alkalmazott Scala helyett vezette be saját berkein belül ügyvitele támogatására a Forrást. Már most is kihasználják a Compaq-termékek beszerzésénél az e-business támogatást, s rövidesen ügyfeleik elektronikus rendeléseihez is kialakítják az internetes környezetet.

Döntéstámogatással megfejelt ügyvitel

A Montana-Griff Kft. fejlesztésében készült Forrás integrált ügyviteli rendszert mind az államigazgatásban, mind pedig a közép- és nagyvállalatoknál az ügyviteli problémák teljes körű megoldásához bevált eszközként tartják számon. Alapmoduljai közül a Pénzügyi, a beszerzést, értékesítést és raktározást támogató Logisztikai és a bérszámfejtés, munkaügy és táppénz jellegű igényeknek eleget tevő Humán modul a legnépszerűbb, de a múlt év fejlesztési eredményeként további rendszerekkel (Projektügyviteli és Termelési rendszer) gazdagodott az alkalmazás, amelynek legújabb verziója EDI-kapcsolatkiépítést, valamint e-business és workflow funkciókat is támogat.

Kiépíthető a Forráshoz szorosan kapcsolódó vezetői információs rendszer, amely vagy a saját fejlesztésű MonData csomagot, vagy a Cognos cég termékeit felhasználva komplex üzletiintelligencia-rendszert alkot.

A vállalatok minden "titkukat" az ügyviteli, vállalatirányítási rendszerekre bízzák, így ellenszolgáltatásként elvárt a magas fokú biztonság. A Montana Rt. ennek érdekében leányvállalata, a Noreg Kft. adatbázisok biztonsági vizsgálatára kifejlesztett, a kiállításon is bemutatott ISS Database Scanner nevű ISS (Internet Security Systems) megoldását alkalmazza.