Forintosított szellemi tőke

Fekete Gizella, 2000. január 26. 21:14
Közel egymilliárd forintos árbevétellel - az előző évihez képes 30 százalékos növekedéssel - zárta az 1999-es évet az IQSoft Rt., és az idei terveiben is ez az arány szerepel - hangzott el az idén tízéves fennállását ünneplő cég sajtótájékoztatóján.
A bevétel 60 százaléka a megalakulásuk óta alaptevékenységüknek számító, megrendelésre végzett alkalmazásfejlesztésből és ezzel összefüggésben szoftverfejlesztési technológiák átadásából származott. Szellemi produktumaik iránt tőlünk nyugatabbra is érdeklődnek - többek között a finn Nokia számára fejlesztenek szoftvereket -, a fenti kapcsolataikból származó export tavaly összbevételük mintegy 10 százalékát adta. Munkájuk nemzetközi elismerésének tekintik, hogy a részt vevő két magyar cég egyikeként az EU V. keretprogramjában elfogadott, tudásmenedzsment-tematikájú "SILK" (System Integration via Logic and Knowledge) projektben koordinátorként vesznek részt.

A szolgáltatások után jövedelmezőségi listájuk második helyén 1999-ben is a termékforgalmazás volt. Tavaly az OLIB könyvtár- és dokumentumkezelő csomag felhasználói között megjelent a Magyar Posta, a Híf és a MNB, és újabb négy helyen vezették be a saját fejlesztésű - elsősorban brókerek, alapkezelők számára készült - IQ PMS-t, így a negyedszázadnyinál alig több potenciális felhasználók fele (13) már ezt használja. A fejlesztés alatt lévő többnyelvű és többdevizájú változattal külföldi piacokat is megcéloznak. A Rational (szoftverfejlesztési ciklust támogató) termékcsalád értékesítésből származó bevételük növekménye is 50 százalék.

A tavaly óta a KFKI holdinghoz tartozó, de önállóan gazdálkodó, saját korábbi tevékenységét folytató cég - mivel a KFKI-nak nincs oktatási üzletága - az 1999-es összbevétel közel 6 százalékát hozó oktatás területén az idén komoly növekedésre számít.