Új kurzusokkal bővül a Cisco Hálózati Akadémia képzési portfóliója

forrás Prim Online, 2007. július 4. 14:01

A Cisco a legnépszerűbb képzési programját, a CCNA-t mostantól két programcsomagban kínálja. A CCNA Discovery a szakképzés követelményeinek megfelelően, gyakorlatorientált megközelítésű, míg a CCNA Exploration a felsőoktatásban tanulók számára a magasabb szintű elméleti tudás megszerzését segíti elő. A Cisco a megújuló tananyagok bevezetésével egyidőben bejelentette, hogy CCENT (Cisco Certified Entry Network Technician – Cisco minősítésű alapfokú hálózati technikus) elnevezésű új minősítéssel bővíti a Cisco Certification Program rendszerét.

A CCENT új lehetőséget kínál a hálózati informatikai szakmát újonnan kezdők számára. Az eddig a Cisco oktatási rendszer első szintjét jelentő CCNA képzés előkészítő fázisának tekinthető CCENT, az egyszerűbb – néhány útválasztóból és kapcsolóból álló – hálózatok telepítéséhez és működtetéséhez szükséges alapismeretek meglétét igazolja, ami alapfeltétele a hálózati rendszerek működtetésével összefüggő állások megszerzésének.

A Cisco továbbfejlesztette a CCNA (Cisco Certified Network Associate) képzés tananyagát is, amely immár a hálózati témák szélesebb körét öleli fel.  A CCNA tananyag az új rendszerben két programra bomlik.

A CCNA Discovery és a CCNA Exploration kurzusok különböző hallgatói csoportokat vesznek célba, előbbi elsősorban a középiskolás korosztály számára, utóbbi a felsőoktatásban részt vevő hallgatók számára ajánlott. A Hálózati Akadémia mérnökszintű CCNP (Cisco Certified Network Professional) tanterve azokat a hallgatókat készíti fel professzionális szintű hálózati ismeretekre, akik a nagyvállalati hálózati szektorban számítanak karrierlehetőségekre. Az IT Essentials kurzus univerzális hardverismeretek nyújt szakközépiskolákban és gimnáziumokban tanuló fiatalok számára, és jó alapot ad az átfogó hálózati tudás megszerzéséhez.

A CCNA Discovery akár önálló felnőttképzési kurzusként, akár a hagyományos képzési rendszerbe integrálva is oktatható. A programban részt vevők számára az alapvető számítógép-használati készségeken kívül nem szükséges semmilyen különösebb műszaki előképzettség vagy ismeret. A CCNA Discovery  kurzus keretében a diákok - a program nevének megfelelően - felfedezik a hálózati ismeretek világát, megismerkednek a legfontosabb hálózati fogalmakkal és  informatikai hálózatokkal kapcsolatos gyakorlati feladatokat oldanak meg. A könnyen követhető, egymásra épülő modulok és laborgyakorlatok részletes utasításokkal és visszajelzésekkel segítik a hallgatókat az önálló tanulásban, gyakorlatorientált megközelítést alkalmazva az informatikai iparágon belül elérhető konkrét karrierutakhoz kapcsolódó hálózati ismeretek tanítására összpontosítanak.

A CCNA Exploration résztvevőivel szemben elvárás, hogy a matematika, a mérnöki vagy a természettudományok elsajátításához szükséges fejlett problémamegoldó és elemző készségekkel rendelkezzenek, és szívesen mélyedjenek el a hálózati ismeretek feltárásában és kutatásában. A képzési program lehetőség nyújt a megszerzett ismeretek továbbépítésére, illetve más mérnöki képzésekkel is összehangolható. A kurzus összetett és komoly kihívást jelentő gyakorlati oktatást is magában foglal, ahol a hallgatóknak a megoldást részletes útmutatás nélkül, jellemzően saját kutatómunkával kell megtalálniuk.

A CCNA Discovery és a CCNA Exploration tananyaga egyaránt megismerteti a tanulókkal az olyan  fejlett hálózati technológiákat, mint a hang-, a video- és vezeték nélküli adatátvitel valamint a  hálózatbiztonság. A tananyagok úgynevezett e-gyakorlatokat (e-doing) foglalnak magukban arra az elvre építve, hogy a tanulás interaktív módon a leghatékonyabb. 

A Packet Tracer nevű szimulációs szoftver új, 4.1-es változata korlátlan számú készülékből álló hálózat virtuális felépítését teszi lehetővé, ezzel ösztönözve a tanulókat szabad gyakorlásra, felfedezésre és hibaelhárításra, nem szabva gátat a képzeletüknek. A szoftver a szimuláció mellett vizuális módon jeleníti meg a hálózatok elvi és gyakorlati felépítését és működését, ezzel téve gyorsabbá a tanulás folyamatát.

A frissített, mérnökszintű CCNP képzés a teljesen integrált hálózati infrastruktúra-szolgáltatások és alkalmazások rendszerbe állításához és karbantartásához szükséges ismeretek és készségek elsajátításához nyújt segítséget. A tanterv hangsúlyos elemei a hálózati infrastruktúra felügyeletéhez szükséges magas szintű készségek, emellett az alaphálózati útválasztáson és kapcsoláson túllépve kierjed a vezeték nélküli, biztonsági és hangátviteli alkalmazások telepítésére is. A program témakörei között megtalálhatók a konvergens hálózatok, a garantált szolgáltatásminőség, a virtuális magánhálózatok és a szélessávú technológiák.

A Cisco Hálózati Akadémia honlapjára ellátogató diákok egy rövid videofilmben megismerkedhetnek a program főbb elemeivel és a munkaerő-piaci lehetőségekkel.

Az AcademyNetspace weboldalon bejelentkezhetnek a NetSpace Challenge versenyre, ahol informatikai tudásukat összemérhetik a Hálózati Akadémiai közösség tagjainak tudásával.
   
A CCNA Discovery és a CCNA Exploration tananyagokat bemutatót demók  

A CCENT és a frissített CCNA tananyagokról


Cisco Hálózati Akadámia Program