További részleteket közölt ma a Sun Microsystems Inc.az augusztus 7-én bejelentett és most gyártásba is kerülő UltraSPARC T2 lapkájáról. A gyártó szerint ez az első processzor az iparág történetében, amely egyetlen lapkán nyolc magot tartalmaz és 64 végrehajtási szálat támogat. A T2 abban is első, hogy egyetlen lapkán belül valósítja meg a kiszolgálórendszerek legfontosabb funkcióit: az adatfeldolgozást, a hálózati és biztonsági funkciókat, a lebegőpontos műveleteket, az I/O-kezelést, valamint a gyorsított memória-hozzáférést.
A Sun az T2-höz kapcsolódó szellemi tulajdont is nyílt forráskódú licenc alapján fogja kiadni. Ennek megfelelően bétaprogramot indít az OpenSPARC T2 közösség számára, továbbá dokumentációt ad ki azzal a céllal, hogy a szoftver- és eszközfejlesztők megismerkedhessenek ezzel a nagy teljesítményű architektúrával.
Energiahatékonyság területén: a T2 processzor beéri szálanként mindössze 2 watt teljesítménnyel. (A négymagos Intel Xeon 30 wattot, az IBM négyszálas Power6 processzora 35 wattot fogyaszt szálanként.)
A nyolc mag és a magonkénti nyolc szál kimagasló átbocsátóképességet biztosít, amit világrekordnak számító teszteredmények is igazolnak. A SPECint_rate2006 tesztprogram 78,3 pontos eredményt mutatott, a SPECfp_rate2006 értéke pedig 61,5 volt. Az UltraSPARC T2 processzor kétszer annyi szálat kezel, mint a Sun UltraSPARC T1, pedig már a T1 is világrekord részesévé vált a közelmúltban, amikor tíz Sun Blade T6300 szervermodul 8253.21 értéket ért el a SPECjAppServer2004 JOPS@Standard alkalmazásszerver-teszten.
Hálózati funkciók: két darab virtuálisan megtöbbszörözhető, többszálas, 10 gigabites sebességű Ethernet-portja van, beépített adatcsomag-osztályozással a gyors hálózati hozzáféréshez, illetve a szerverek közötti kommunikációhoz.
Biztonsági funkciók: 8 kriptográfiai gyorsító egység és összesen 10 független funkció található a szüntelenül bővülő biztonsági követelmények valamint az NSA által jóváhagyott algoritmusok támogatásához.
Számítási képességek terén: 8 lebegőpontos egység teszi kihasználhatóvá a CMT-technológia előnyeit a nagy számításigényű tudományos alkalmazások területén is; egyúttal az egylapkás SPECfp_rate2006 és SPEC OpenMP tesztek alapján is világrekorder.
I/O-kezelés terén: 8-sávos, az ágazatban szabványként elfogadott PCI Express I/O-egység egyebek mellett gyorsítja a streamingalkalmazásokat, az adatbázisok olvasását és írását, valamint az adatmentési műveleteket.
Memória-hozzáférés: Quad memóriavezérlők másodpercenként több mint 50 gigabájt memóriaforgalmat tesznek lehetővé.
Szoftvertámogatás terén: – A többszálas működésre optimalizált Solaris remekül kihasználja a sokszálas processzort, ami nyílt és gazdaságos virtualizációt tesz lehetővé.
Az a tény, hogy akár 64 különböző logikai tartomány működhet egyetlen processzoron belül, példa nélküli hatékonyságjavulással kecsegtet, hiszen sok, fizikailag elkülönülő rendszert lehet összevonni egyetlen UltraSPARC T2 processzoros platformon.
Bejelentették, hogy a Sun azon dolgozik, hogy az UltraSPARC T2 processzor forráskódját is az OpenSPARC közösség rendelkezésére bocsássa. A Sun az alábbiakkal támogatja a fejlesztői közösség munkáját az OpenSPARC T2 processzorral kapcsolatban:
fejlesztői kézikönyv, mikroarchitektúra-specifikáció, OpenSPARC T2 bétaprogram.
Az UltraSPARC T2 processzorra és a Solaris 10 operációs rendszerre épülő Sun Fire szerverek a tervek szerint 2007 második felében jelenhetnek meg. Az UltraSPARC T2 architektúra már licencelhető.