Az Intel megkezdte egy 2,5 milliárdos óriás beruházással létrehozandó gyár építését Kínában, az új egység a Fab 68 nevet viseli majd, de a hatalmas ráfordítás ellenére nem processzorokat gyárt majd.
Az új gyártókapacitás kialakítása meglehetősen kettős megítélésű. Egyrészt rekordösszegű befektetést jelent a korábban amerikai szemmel kétes megítélésű országban, másrészt a csúcstechnológia kiadásával kapcsolatban aggódóknak sem kell félniük. A gyártósor először is nem központi egységeket állít majd elő, hanem alaplapi chipkészleteket. Ez jól jelzi a vállalat elmozdulását a processzorokat támogató chipek felé. A cég eddig is nagy erőkkel fejlesztette ilyen jellegű eszközeit, gondoljunk csak az integrált grafikus maggal ellátott lapkákra. Ezen a téren az Intel a legnagyobb gyártókkal, köztük az Atival vette fel a versenyt, és rövidtávon komoly eredményeket ígér. Mivel az integrálás egyre olcsóbb, egyre több alaplapi funkció, eszköz kerül egyetlen magba, így ennek a szegmensnek az uralása döntő fontosságú lehet a jövőre nézve.
A másik érdekesség, hogy a három évvel későbbi nyitás ellenére Kínában 90 nanométeres megoldással készítik majd a lapkákat, a máshol használt, vagy tervbe vett 65 és 54 nanométeres eljárásokkal szemben. A gyár Kína egyik fontos kikötővárosában, a múlt heti világgazdasági fórumnak helyt adó Dalianban nyitja majd meg kapuit.