Jonathan Schwartz, a Sun elnök-vezérigazgatója blogjában bejelentette, hogy egyesíti a vállalat szerverekkel és adattároló megoldásokkal foglalkozó üzletágait egy új, Sun Systems nevet kapott részlegben.
A lépést Schwartz azzal indokolta, hogy a rendszergazdák és adatkezelő szakemberek ma már egyre inkább a szerverek – adattároló eszközök – hálózati eszközök hármasában gondolkodnak, és ez még inkább így lesz a virtualizációs technológiák elterjedésével. Márpedig Schwartz szerint a gyártóknak igazodniuk kell ezekhez a folyamatokhoz, ahogyan azt maga a Sun is többször sikeresen megtette, például az x64-es és a SPARC szervercsapatok integrálásával. Schwartz az összevonástól azt várja, hogy az eddigieknél is innovatívabb integrált rendszereket tudnak majd a felhasználók rendelkezésére bocsátani, a jelenleginél gyorsabb fejlesztési ciklussal. A Sun-vezér külön kiemelte a mágnesszalagos adattárolás illetve archiválás változatlan, sőt egyre növekvő jelentőségét. A technológia relatív magas kora ellenére ugyanis számos előnnyel bír, mivel a szalagos rendszerek a tartósság mellett még mindig a legenergiatakarékosabb és így leginkább költséghatékony megoldásnak számítanak, hiszen az íráson és az olvasáson kívül maga a szorosan vett adattárolás nem igényel áramot. Ugyanakkor, részben a törvényi előírások szigorodása miatt, egyre többféle területen van igény a tartós adattárolásra, a biztonsági kamerák felvételeitől az egészségügyi és biztosítási adatokon át a pénzügyi információkig.
Az összevonás után a Sun Systems vezetője a szerver-üzletág eddigi feje, John Fowler lesz. Első körben a fejlesztési területeket integrálják, míg az értékesítés, átmenetileg legalábbis, elkülönült marad. A Sun adattárolási részlegének jelentősége akkor nőtt meg igazán, amikor 4,1 milliárd dollárért megvásárolták a StorageTek-et, egyúttal nagymértékben kibővítve ügyfélkörüket is. A vállalat részéről egyébként tagadták, hogy az összevonás elbocsátásokkal jár majd, ugyanakkor az átfedések és a racionális érdek nyilvánvalóan szükségessé tesz majd bizonyos fokú leépítést. A Sun intézkedésében egyébként nincsen semmi meglepő, tekintve, hogy az IBM és a HP például korábban már szintén végrehajtotta ezt az összevonást.