Az idén nyáron leköszönő Microsoft-elnök a davosi Világgazdasági Fórumon arra szólította fel a világ cégeit, hogy szélesebb látókörrel gondolkodjanak termékeik társadalmi hasznáról.
Csütörtöki beszédében Gates szorgalmazta, hogy az üzleti vállalkozások saját „kreatív kapitalizmus” projekteket indítsanak, amelyekkel a közvetlen anyagi nyereség mellett a társadalom egésze, és különösen a valamilyen okból annak peremén élők számára hasznos termékek fejlesztését segíthetnék elő. A Microsoft-elnök kihangsúlyozta, hogy az év második felétől, miután idejét és energiáját a Bill & Melinda Gates Foundation jótékonysági alapítványának fogja szentelni, számos vállalattal – telefontársaságokkal, bankokkal és gyógyszergyárakkal – folytat majd egyeztetéseket a témában, tanácsokat adva arról, hogy mindez hogyan lehetne megvalósítható a gyakorlatban.
Azt természetesen senki nem vonja kétségbe, hogy Bill Gates alapítványán keresztül kiemelkedő jelentőségű jótékonysági munkát végez a harmadik világban. Fontos fejlemény, hogy az utóbbi időben maga a Microsoft is igen tevékenyen részt vesz olyan, főleg oktatási projektekben, amelyek a fejlődő országok felzárkózását szolgálják. A kritikusok szerint ugyanakkor Gates egy olyan vállalat élén szerzett dollármilliárdokat, amely kihasználja piaci előnyét versenytársaival szemben, a harmadik világban való élénkülő tevékenységet pedig a Linux-konkurencia ellensúlyozására való törekvésként értékelik. Akárhogy is, az tény, hogy a szegény országokban erőforrások és valódi civil társadalom híján nemzetközi összefogással kell segíteni az ott élőket, az pedig jogosan elvárható, hogy az ENSZ és a segélyszervezetek mellett a multik is kivegyék ebből a részüket.