Belebetegszik a több-pénztáras rendszer az informatikai kihívásokba?

forrás Prim Online, 2008. február 13. 10:05

Az új egészségügyi törvény elfogadása több szakmai, infrastrukturális kérdés megoldását veti fel, amelyek közül az egyik legégetőbb az ellátási- és a biztosítási folyamatban részt vevő intézmények informatikai rendszerének összekapcsolása. A rendszerintegrációs projekt a több-pénztáras rendszer működésének sarkalatos pontja, hiszen e nélkül nem lesznek hozzáférhetők a betegek adatai sem országosan, sem az EU-tagállamokban. Az új IT-hálózat kiépítésére szűk időkeret áll rendelkezésre, hiszen annak legkésőbb 2010 januárjára működésbe kell lépnie. Ezekre a kérdésekre keresik a választ 2008. február 21-én a Computerworld neves előadókat felvonultató szakkonferenciáján.

Az egészségügyi törvény elfogadását követően rendkívül rövid idő, alig egy év áll rendelkezésre, hogy a magyar rendszerben szereplő egészségügyi intézmények (szakellátás, kórházak, járóbeteg-ellátás),az adóhatóság, az egészségügyi pénztár, az újonnan létrejövő pénztárak, a nyugdíjfolyósító és az Államkincstár informatikai rendszereinek működését összehangolják. A több-pénztáras rendszerben alapvető elvárás, hogy minden intézmény pontos, megbízható és naprakész adatokkal rendelkezzen a betegekről (személyes adatok, egészségügyi biztosítás), és ezeket az adatokat egységesen elérhetővé tegye a rendszer minden szereplője számára.

Bár a feladat a szakértők szerint nem túl bonyolult, mégis problémát okoz, hogy a teljes rendszer kiépítésére csupán néhány hónap áll rendelkezésre. A törvény hatálybalépése után egy körülbelül féléves előkészítési szakaszban mérik fel az infrastrukturális- és rendszerigényeket, és ezt követően írják ki a tendert – a jelenlegi ütemezés szerint 2008 őszén. A közbeszerzés nyertesének 2009 nyarára, legkésőbb 2010 januárjára kell működésbe hoznia az országos hálózatot. Mindezek mellett az Európai Bizottság irányelve szerint a betegek adatainak az EU-tagállamok között is elérhetőnek kell lenniük.

Ez a kérdéskör adja az aktualitását „Az egészségbiztosítási reform informatikai kihívásai” című konferenciának, amelyet a Computerworld 2008. február 21-én szervez a Best Western Hotel Hungaria Hotelben. Hazánk legnagyobb e-egészségügyi fórumán politikai döntéshozók és szakmai vezetők vitatják meg az egészségügyi reform informatikai vonatkozásait, az informatikai hálózat kiépítésének lehetséges megoldásait, valamint az érintettek várható szervezési feladatait. Az előadások és vitafórumok rámutatnak arra, hogy míg a nyugdíjbiztosítási rendszerben már kiépült és megfelelően működik az informatikai háttér, az egészségügynek még rengeteg feladatot kell megoldania, hiszen IT-infrastruktúrát a reform követelményeinek megfelelően, rövid időn belül módosítani kell. A konferencia betekintést enged az átalakítás eddigi tapasztalataiba, mind politikai, mind szakmai szempontból, beleértve az Országos Egészségbiztosítási Pénztár utódszervezetének feladatait is.

A konferencián a szakmai szempontokat – többek között – dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke ismerteti, míg a politikai aspektusokat, konkrétan az egészségbiztosítási reformtörvényeket dr. Kincses Gyula, a szaktárca államtitkára és dr. Mikola István, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának alelnöke elemzi. A hálózat kiépülésének stratégiájáról, valamint az EU-forrásokról Gál Ilona, az Egészségügyi Minisztérium szakállamtitkára beszél majd.

Az esemény további aktualitását az adja, hogy az IDC előrejelzése szerint 4-5 éves távlatban, az egészségügyben várható a legnagyobb mértékű növekedés az IT-költések terén, emellett a kormányzati költések ismét erősödni fognak ebben az időszakban.

Az eseményről bővebb információ: http://events.computerworld.hu/konferencia.php?cmd=show&id=61