Vajon a szülők tudják, hogy mit csinálnak gyermekeik, miközben interneteznek? És vajon mit csinálnak a szülők, amikor szörfölnek a neten? Idegenekkel beszélgetnek? Jobban szeretik online ismerőseiket, mint a barátaikat? Vajon hányan használták már a világhálót arra, hogy randevúzzanak, kifizessék a számláikat vagy játsszanak? Továbbá miként viszonyulnak mindezek a valós élet dolgaihoz?
A Symantec, a Norton biztonsági szoftverek gyártója, fel akarta mérni, hogy mivel töltik idejüket az emberek a világhálón való szörfölés közben, ezért a Harris Interactive-val összefogva több ezer gyermeket és felnőttet kérdeztek meg online viselkedési szokásaikról. A kutatás leginkább az Egyesült Államokra, Nagy-Britanniára, Ausztráliára, Németországra, Franciaországra, Brazíliára, Kínára és Japánra terjedt ki. A Symantec a Norton Online Living Reportban összesítette a válaszokat.
Megfigyelhető, hogy világszerte a felnőtt internetezők 45 százaléka köt online barátságokat, mely arra enged következtetni, hogy a nevezetes szállóige, mely szerint ne állj szóba idegenekkel, nem érvényes az online kapcsolatokra. Még meglepőbb, hogy az online barátkozók fele érezte jobban magát ezekben a kapcsolatokban, mint a baráti viszonyaiban. További népszerű tevékenységek a világhálón: randevúzás, internetes közösségi oldalak, játékok.
Amit a gyerekek csinálnak világszerte a világhálón….
Vajon a szülők valóban tudják mit csinál gyermekük internetezés közben? A szülők az Egyesült Államokban azt hiszik, hogy gyermekeik havonta két órát töltenek a számítógép előtt, valójában azonban ez a szám mintegy húsz óra! A 13-17 év közötti tinédzserek 41 százaléka szerint szüleiknek fogalamuk sincs arról, hogy mire keresnek rá az interneten.
Íme egy lista, hogy ténylegesen mit csinálnak a gyerekek az interneten:
Íme az egyik legmegdöbbentőbb adat: világszerte a szülők mintegy 48 százaléka gyakorol csak szülői kontrollt gyermekük online tevékenységére.
További megállapítások a Norton Online Living Reportból:
Ön milyen tevékenységeket folytat online? Látogasson el a www.norton.com/onlineliving oldalra, és részt vehet az aktuális kutatásban.
„A szülők a sötétben tapogatóznak, amikor arra kerül a sor, hogy elmondják, mit is csinálnak a gyerekeik internetezés közben. Fogalmuk sincs, hogy gyerekeik mennyi időt töltenek a világhálón. Nem tudják azt sem, hogy milyen oldalakat látogatnak, és mennyi időt töltenek azokon. Valamint leginkább azzal nincsnenek tisztában, hogy kikkel beszélnek gyerekeik a világhálón. Ez a kimutatás tökéletesen szemlélteti azt a digitális szakadékot, mely a szülők és gyerekeik között tátong. Eddig mindig megtanítottuk a kisgyerekeknek, hogy ne álljanak szóba idegenekkel az utcán, most azt is meg kell nekik tanítani, hogy legyenek biztonságban az idegenekkel körülvett online világban” – mondta Marian Merritt, a Symantec internetbiztonsági szakértője.
„Minden kétirányú kommunikációs technológiát – olyanok, mint a VoIP, chat, azonnali üzenetküldés - észrevétlenül beépítettünk az online játékokba, virtuális világba, elektronikus kereskedelemi és ehhez hasonló oldalakba. Ez az integráció olyan gyorsan történt, hogy végig sem gondoltuk igazán, hogy mindezek során idegenekkel is kapcsolatba léphetünk. Egyszerűen csak természetessé vált, hogy a világhálón született kapcsolatok begyűrűznek a való életbe is. Ami igazán meglepő, hogy ezek a begyűrűzések milyen gyorsan mentek végbe, és milyen mélyen beszivárognak szinte minden tevékenységbe, az online randizástól a kapcsolatépítésig, a banki műveletektől az információkeresésig” – mondta Bartha Hedvig, a Symantec szóvivője.
Még több információt szeretne?
Keresse fel a www.norton.com/onlineliving weboldalt még több hasznos információért, videókért és a teljes riportért.
Még több információra van szüksége a biztonságos internetezésről, beleértve azt is, hogy hogyan beszéljen gyermekével a világhálón való viselkedésről? Látogasson el a Norton Family Resource magyar nyelvű oldalára. Ezen az oldalon kérdéseket tehet fel, üzenetet küldhet, és elmondhatja javaslatait Marian Merrittnek, a Symantec internetbiztonsági szakértőjének.
Kíváncsi rá, hogy mennyire van tisztában az internettel és a biztonságos szörföléssel? Vegyen részt a Norton Cyber Smackdown játékban.