Egyedülálló módon került átadásra a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok új Információtechnológiai Központja ma délelőtt. A nagyközönség számára virtuális sajtótájékoztató keretében mutatták be a központot, melynek létrejöttével a modern technológiai forradalommal lépést tartó szolgáltató egység kezdi meg működését az Egyetem téri campuson. A központ feladata lesz többek között a hamarosan Debrecenbe érkező szuperszámítógép elhelyezése és üzemeltetése is.
A modern infokommunikációs technológiák szervezeti egységesítésével, a különböző részterületek integrációjával jött létre a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok (TEK) Információtechnológiai Központja, mely az egyetem korszerű informatikai rendszerén belül, azzal szoros egységben nyújtja szolgáltatásait. Az új Információtechnológiai Központ a TEK telefon-, internet-, szerver- és kábeltelevíziós hálózatát üzemelteti és fejleszti abban az épületrészben, ahol huzalozási központként az országos és a városi internet-, telefon- és televíziós kábelek futnak össze.
A TEK hálózati technikáját az elmúlt időszakban teljesen korszerűsítették, így a felújított oktatási épületekben és kollégiumokban a szobákhoz alapfelszereltségként tartozó internethozzáférés mellé az Információtechnológiai Központ egyéb szolgáltatásokat is képes bekapcsolni. Ennek köszönhetően például nemcsak televíziós műsorok érhetők el az interneten keresztül, hanem a hallgatók interaktív videó kapcsolatba is kerülhetnek egymással, vagy akár más városok kollégiumaiban lakó egyetemistáival is. A szélesebb palettájú, rugalmasan kialakított IT szolgáltatások lehetővé teszik továbbá a tanulás, oktatás, kutatás hatékonyságának növelését is. A TEK hallgatói, oktatói és alkalmazottai számára az Információtechnológiai Központban modern ügyfélszolgálati irodát is kialakítottak, ami tovább növeli az új infrastruktúra által biztosított szolgáltatás minőségét.
Az Egyetem Információtechnológiai Központjának további fontos feladata lesz a hamarosan Debrecenbe érkező szuperszámítógép elhelyezése és üzemeltetése, magyarázta dr. Pálinkás József, a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok elnöke a virtuális sajtótájékoztatón. A nemzetközi színvonalon kiépített erőforrásteremben már előkészítették a rendszer működéséhez szükséges speciális környezetet. A rendkívül nagy számítási teljesítményt nyújtó szuperszámítógép a kutatói munkán túl segítségére lehet például az informatikus, biológus, kémikus szakos hallgatóknak szimulációs programok futtatására, ugyanakkor terjedelmes lexikális anyagok elemzésénél akár a bölcsészek munkáját is jelentős mértékben megkönnyítheti, mutatott rá az előnyökre az elnök.