Az EMC mai budapesti sajtótájékoztatóján Ákos György, a cég ügyvezető igazgatója ismertette az EMC által szponzorált, új adatokkal frissített Digitális Univerzum tanulmányt, amely az IDC átfogó kutatása alapján 2011-ig tartalmaz előrejelzéseket az információ robbanásszerű növekedéséről. Néhány részlet a kutatási jelentésből.
2007-ben a digitális univerzum mérete 281 milliárd gigabájt (281 exabájt) volt, ami körülbelül 10 százalékkal nagyobb a korábban becsült értéknél. Összesítve majdnem 60 százalékos növekedési arányával a digitális univerzum gyorsabban növekszik, mint gondolták és 2011-re közel 1,8 zettabájt (1800 exabájt) méretűvé válik (vagyis öt év alatt megtízszereződik).
Az emberek „digitális árnyéka” – vagyis az átlagos személyekről naponta létrejövő digitális információ mennyisége – már most felülmúlja azt az adatmennyiséget, amit az egyének maguk aktívan létrehoznak.
A kutatás vizsgálta, hogy milyen interakcióban áll egymással a társadalom és a digitális univerzum, milyen aktív részvételt vállalnak az emberek a digitális univerzum építésében – otthagyva digitális lábnyomukat internetfelhasználóként és a közösségi hálózatok használójaként, az e-mail továbbítással, a mobiltelefonok használatával, a digitális kamerákkal és a bankkártya-tranzakciókkal. A kiadvány rávilágít arra is, hogy gyorsan növekszik az egyedek passzív hozzájárulásának mértéke is – ezt hívják „digitális árnyéknak”. Az emberek „digitális árnyéka” – vagyis az átlagos személyekről naponta létrejövő digitális információ mennyisége – már most felülmúlja azt az adatmennyiséget, amit az egyének maguk aktívan létrehoznak.
A digitális univerzumban 2007-ben majdnem 45 gigabájt információ jutott a Föld minden egyes emberére – ami 17 milliárd 8 GB-os iPhone memóriájában férne el. Az IDC új kutatása megmutatta, hogy a digitális univerzum nagyobb és gyorsabban növekszik, mint eredetileg feltételezték; ez a digitális kamerák, digitális biztonsági kamerák és digitális televíziók egyre nagyobb számának, valamint az információreplikációs trendek mélyebb szintű megértésének következménye. A digitális univerzum másik rendkívül gyorsan bővülő szegmensét a fejlődő országok Internet-hozzáférései, az érzékelőkre épülő alkalmazások, a „felhő típusú feldolgozást” (cloud computing) támogató adatközpontok és a sokmillió online felhasználó által létrehozott digitális tartalomból összeálló közösségi hálózatok alkotják.
A hatalmas mennyiség és a robbanásszerű bővülés miatt mind a fogyasztók, mind a cégek sokféleképpen és erősen érzik a digitális univerzum hatásait. Az IDC kimutatta, hogy az információrobbanás újfajta komplexitást generál az egyre több és sokszínűbb digitális információ kezelésével megbízott informatikai szervezetek számára. A fogyasztók is küzdeni fognak a saját digitális adataikkal, amikor megpróbálják kitalálni, hogy mi történjen az általuk létrehozott információkkal.
Milyen fontosabb események várhatóak a közeljövőben, a digitális univerzumban?
A sajtótájékoztatón az EMC magyarországi eredményeiről is szó esett. A hazai leányvállalat forgalma 2007-ben 26/-kal múlta felül az azt megelőző év forgalmát. Időközben több mint kétszeresére növekedett a már majdnem mátrixszervezetben tevékenykedő kft. létszáma. Az idei elvárások a 26%-ot lényegesen meghaladó forgalomnövekedésről szólnak. Az EMC idei első negyedéves tapasztalatai szerint erősen érdeklődő hazai ágazatok a távközlés és az államigazgatás. Átlagos a banki szektor, mérsékelt a kereskedelem érdeklődése az EMC termékei, megoldásai iránt. Továbbá fontos tudni, hogy az EMC jelenleg a világ 5.-6. legnagyobb szoftverfejlesztő vállalatának számít.