Mamiya 645AFDIII középformátumú DSLR váz digitális és analóg hátfalakhoz

Széles Csongor, 2008. március 21. 13:04

A Mamiya bemutatta legújabb professzionális vázát, amely továbbfejlesztett kommunikációs protokollt, azaz jobb adatátvitelt biztosít a digitális hátfal és a fényképezőgépváz között, így nagyobb igénybevétel esetén is sokkal megbízhatóbbá is vált. Különlegessége, hoggy új, szinte hangtalan, vasmag nélküli autófókusz motort kapott, így gyorsabb és halkabb eddigi elődjeinél. A fókuszpontokat ezúttal végre a felhasználó is beállíthatja, vagyis az egész mezőt a kereső jobb vagy bal oldalára pozícionálhatjuk, ugyanakkor természetesen automatikus módban is kiválóan használható.

"A Mamiya 645AFDIII-mal a Mamiya 645AFDII sikereire alapozunk" - mondta Jeff Karp, a Mamiya marketing termékmenedzsere. "A magas fokú fejlesztéseknek köszönhetően a 645AFDIII váz még jobban képes együttműködni a digitális hátfalakkal és az objektívekkel." A 645AFDIII-mal egy időben bemutatott új Sekor AF 80mm f/2,8D objektívet is bemutatott a Mamiya, ennek érdekessége, hogy automata és manuális fókuszkapcsolóval rendelkezik, amellyel egy mozdulattal átkapcsolhatjuk az élességállítást. A D sorozatú objektívekhez hasonlóan az új 80mm-es objektív szintén 16bites processzorral rendelkezik, amelynek egyik nagy előnye, hogy segítségével könnyedén frissíthetjük a firmware-t, szoftveresen precízebben javítható az objektív torzítása és jobb kommunikáció valósítható meg az objektív és a váz között. A Sekor AF 80mm f/2,8D a korábbi polikarbonát objektívsapka helyett fekete bevonatú alumínium-önvényből készült, a gyártó szerint ez is az objektív a minőségét jelzi.

Analóg fotózásra az új 645AFDIII és a HM402 filmes hátfal párost ajánlja a gyártó, amely szintén vasmag nélküli motort kapott, így a hátfal már két képkockát csévél fel másodpercenként, ezzel szemben a 645AFDII váz és a HM401 hátfal például 1.2 képkockát továbbít másodpercenként. Újdonság továbbá, hogy az AFDIII váz az expozíciós mód, a blende, a záridő, expozíció kompenzáció, rekeszelés, fénymérés stb. mellett, az objektív típusát is képes a filmkocka szélére nyomtatni.

A felhasználók igényeit meghallgatva, a 645AFDIII immár NiMH újratölthető AA típusú elemekkel is képes dolgozni, természetesen fogadja az alkáli vagy a lítium elemeket is. A 645AFDIII vázzal lehetővé teszi, hogy a vakut a második redőnyre állítsuk, így a vakus fotózás is izgalmasabb kísérletezéseknek ad teret.

A Mamiya hagyományoknak megfelelően a 645AFDIII váz továbbra is támogatja a más gyártók digitális hátfalait is, például a Leaf által gyártott Phase One-t. A Mamiya 645AFDIII 2008 júniusától kezdve lesz megrendelhető.