"Ez egy fölszentelt imamalom Tibetből, amire szereltünk ezt-azt, és így a világ első internetes imamalmává vált. Saját IP (IPPW)* címe van. Ha itt ráklikkelsz, akkor a malom fordul párat" - olvasható a http://imamalom.hu weboldalon.
A „találmány” magyar és amolyan kalákában készült lelkes barátok, kollégák, családtagok és buddhista gyakorlók közreműködésével. A „Hogyan készült?” menüpontban Bencsik Attila, a virtuális imamalom szülőatyja így mesél a kezdetekről: „az ötlet inspirálója egyrészt egy Brown Frederik novella - melyben az előadás alatt a bűvész átváltozik a Sátánná, mert a messzi Tibetben az egyik imamalom nem forog tovább -, másrészt egy Telegarden nevet viselő internetes projekt volt, amelynek lényege, hogy a részt vevők interneten keresztül gondozhattak egy valódi kertet, ültethettek és locsolhatták a növényeket. Ha virágot lehet interneten keresztül ápolni, miért ne lehetne imamalmot is forgatni.”
Az igen informatív honlapról tudhatjuk meg azt is, hogy „sokféle imamalom létezik. A leggyakoribb a kézben forgatható változat, de van asztali, vízi erővel vagy széllel hajtott imamalom is. A mi malmunkat az interneten keresztül bárhonnan el lehet érni, és meg lehet forgatni.”
„Az elképzelést évekig pakolgattam ide-oda a fejemben, amíg egy szép napon egy ismerősömön keresztül eljutottam a Tan Kapuja Buddhista Főiskolára, ahol rövid egyeztetés után a kezembe nyomták az iskola felszentelt imamalmát – emlékszik vissza Bencsik Attila, aki érdeklődésünkre részletesen leírta, hogyan is lépett működésbe az imamalom.
Ami a felhasznált eszközöket illeti, az imamalom egy indiai manufaktúrában készült, innen hozatta a Tan Kapuja Buddhista Egyház Magyarországra. Az Imamalom fából készült nagyrészt kézi munkával, szintén kézi munka a festése is. Egy fém tengely körül forog, mely két lemezbe fúrt lyukon (csapágy) keresztül kapcsolódott a fa szerkezethez.
A tengely, a csapágyak, a szíjtárcsák és a léptetőmotor egy leselejtezett ATM maradék alkatrészei. A motorvezérlés elektronikája szintén az ATM-ből való, az ethernet interfész (IP bridge) magyar termék, a tápegység egy biztonságtechnikai központ tápegységéből lett átalakítva.
A meghajtást egy kéttekercses léptetőmotor biztosítja, melynek tengelyére egy bordásszíj tárcsát rögzítettek.
A vezérlés tápellátását biztosító tápegység 12 Volt 4 Amper kapacitású, toroid traszformátoros félvezetős tápegység. Ez látja el tápfeszültséggel az IP interfészt, és a léptetőmotor vezérlőpanelját.
Az IP interfész relékimenetén keresztül vezérlik a léptetőmotor vezérlést, és indítják a forgatást. A vezérlés megtörténtéről egy visszacsatolt jelzés érkezik az IP interfész bemenetére, amit szoftveresen figyelnek.
Az imamalom megjelenítő és vezérlő szoftvere egy linuxos gépen fut. A weboldal megjelenítését egy apache webszerver és php programok végzik mysql adatbázis kezelő segítségével.
A weboldalon a felhasználó klikkelése nyomán a forgatási kérés egy queue-ba kerül. A háttérben futó program ezt a queue-t figyeli és egy IPBridge nevű eszközön keresztül http kérésekkel tudja elindítani, illetve leállítani az imamalmot mozgató motort. A vezérlő program 2 másodpercenként fut. Ha van forgatási kérés, akkor elindítja a motort. A következő ciklusban, ha nincs újabb kérés akkor leállítja. Az élő képet egy videószerver biztosítja 0,3 másodpercenkénti képfrissítéssel.
„Íme, elkészült az átalakítás, a malom forog, és már csak helyet kellett találni, ahol minél többen megcsodálhatják. Végül a Millenáris Park területén található Jövő Házára szavaztunk, ahol örömmel fogadták kezdeményezésünket.”