Digitális műsorszórás: kiírta az év pályázatait az NHH

Kovács Attila, 2008. március 25. 15:10

Pataki Dániel, az Nemzeti Hírközlési Hatóság elnöke és Rozgonyi Krisztina, az NHH Tanácsának alelnöke ma sajtótájékoztatón számoltak be a digitális átállást megalapozó országos pályázat kiírásáról és az azt követő időszak menetrendjéről. Az elmúlt időben sok szó hangzott el a digitális átállásról, a digitális földfelszíni televíziózás és rádiózás beindításáról. Mint ismeretes, az Országgyűlés eseti bizottsága március 12-én hagyta jóvá a digitális rádiós és televíziós műsorszóró-hálózat üzemeltetési jogosultságának megszerzésére irányuló pályázati kiírás dokumentációját, így az NHH még ebben a hónapban kiírhatja a pályázatokat.
A NHH bejelentette: a műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló 2007. évi LXXIV. törvény rendelkezéseinek megfelelően pályázati felhívást tesz közzé öt digitális televízió műsorszóró hálózat, és egy VHF sávi digitális rádió műsorszóró hálózat üzemeltetési jogosultságának megszerzésére.

A pályázati kiírási dokumentáció mától kezdődően, jelentkezőként való regisztráció mellett, elektronikus formában, a részvételi díj (1 millió forint + 20 % áfa) a Magyar Államkincstár által vezetett 10032000-00287247-00000000 számú előirányzat felhasználási keretszámlára történő megfizetése ellenében az NHH székhelyén, az alábbi időpontokban szerezhető be: hétfőtől csütörtökig 9-14 óráig, pénteken 9-12 óráig. A pályázók ajánlataikat – a pályázati dokumentációban részletezett tartalmi és formai követelmények figyelembevételével – az NHH címén, legkésőbb 2008. április 24-én 11 óráig nyújthatják be.

A tender eredményhirdetése 2008 nyarán (augusztus folyamán) várható, ezáltal a jelenlegi analóg műsorszórásnál lényegesen korszerűbb és több új szolgáltatás lehetőségét is kínáló digitális földfelszíni műsorszórás még az idei évben elindulhat Magyarországon.

Pataki szerint az eredményes tévépályázat nyomán elmáletileg már 2008 végén akár 8-10 digitális tévécsatorna lesz fogható az országosan a körzetek 30-40 százalékán. Hasonlóan erre az időpontra akár megjelenhet a mobil tévé platform is.

A földfelszíni digitális televíziózás az NHH reményei szerint erősíti majd a versenyt a televíziós piacon, egyben hozzájárul ahhoz, hogy a magyar háztartások azon mintegy 20-25 százaléka, amely jelenleg csak szoba-, vagy tetőantennával néz három televíziós csatornát, a jelenleg elérhetőnél sokkal szélesebb műsorkínálathoz (8-10 csatornához) juthasson hozzá.

A nyertes pályázó döntheti majd el, hogy milyen tömörítési eljárást választ, illetve azt, hogy a televíziós multiplexeken a közszolgálati adások mellett a többit ingyenesen, vagy előfizetéses konstrukcióban teszi-e elérhetővé. Arról is a majdani multiplex üzemeltető dönthet, hogy az előírt tartalmak mellett milyen csatornákat tesz majd fel a multiplexekre első körben, illetve, hogy a későbbiekben milyen más csatornákkal bővíti a kínálatot.

A pályázati kiírás szerint a földfelszíni rádiós, valamint a televíziós műsorszórásnak két multiplexen 2008-ban el kell indulnia, míg a nyertes a harmadik televíziós multiplexen mobil-TV (DVB-H) szolgáltatást is nyújthat. A másik két televíziós multiplexen a műsorszórás a jelenlegi analóg földfelszíni országos műsorszórás leállítása után indulhat be. Mind a rádiós, mind televíziós multiplexeknek a hálózatok teljes kiépítése után a lakosság 94 százalékát kell elérnie.

A pályázaton a gazdasági és műszaki feltételeknek megfelelő természetes vagy jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok vagy egyéb szervezetek vehetnek részt. A műszaki alkalmasság feltétele, hogy a pályázó, vagy alvállalkozója minimum 5 év tapasztalattal rendelkezzen a rádiótávközlési-hálózatok kiépítésében és üzemeltetésében.

A televíziós pályázaton nem vehet részt olyan vállalkozás (vagy a vállalkozással irányítási viszonyban álló vállalkozás), amely előfizetőinek összesített száma a televíziós műsorterjesztési piacokon a digitális televízió műsorszóró-hálózattal végzett műsorterjesztés kivételével meghaladja a háromszázezret; illetve az 1996. évi rádiózásról és televíziózásról szóló (Rttv.) törvény hatálya alá tartozó, elsősorban a Magyar Köztársaság területére irányuló műsorszolgáltatást végez. A rádiós pályázaton nem vehet részt országos rádióműsor-szolgáltató, vagy azzal irányítási viszonyban álló vállalkozás, kivéve az Rttv. szerinti országos közszolgálati rádióműsor-szolgáltatót, valamint országos rádiós közműsor-szolgáltatót.

A pályázó ajánlatot tehet az egyszeri és az árbevétel-alapú pályázati díj mértékére is. A televíziós műsorszóró pályázaton az egyszeri díj minimálisan 300 millió Ft, az árbevétel-alapú pályázati díj pedig legalább az éves árbevétel 3 százaléka. A rádiós pályázaton az egyszeri díj minimálisan 50 millió Ft, az árbevétel-alapú pályázati díj pedig legalább az éves árbevétel 0,5 százaléka.


Televíziós pályázat:


Rádiós pályázat:


A sajtótájékoztatón a Prím által feltett kérdésekre kapott válaszok a következők.