IDC Security Roadshow Budapesten - hatodszor

Kovács Attila, 2008. március 26. 18:18

A 250 jelentkező több mint nyolcvan százalékának a részvételével a Hotel Royalban tartották ma a hatodik IDC Security Roadshow konferenciát. Az egész napos rendezvényen a megnyitót követően 14 előadás hangzott el. Meghívott előadók az IDC Magyarország, IBM, Cisco Systems, S&T Hungary, HP Magyarország, Symantec, Phion, APC Hungary, Blue Coat és az NHH képviseletében léptek pódiumra.

Komáromi Zoltán, az IDC Magyarország ügyvezető igazgatója megnyitójában hangsúlyozta: ma már a vírusok megfelelő kezelésénél nagyobb gond az adatvesztés és a vállalati adatok kiszivárgása. Felmérésük szerint az IT biztonsági auditot egyre több vállalat végzi, végezteti el.

 Marosvári Gábor, az IDC vezető elemzője "Az információbiztonság új dimenziói és ezek hatása a CIO-k munkájára" címmel tartott előadást. Néhány gondolata: Az IT-rendszerek és biztonságuk növekvő komplexitása számos kihívás elé állítja hazánk és a régió informatikai felső- és középvezetőit. Kezelniük kell a hozzáférési pontok számának robbanásszerű növekedését, a kommunikációs technológiák konvergenciáját, az emberi viselkedésből eredő kockázatokat, meg kell győzniük a vírusellenőrző szoftvereknél és tűzfalaknál leragadt felsővezetőket, és le kell küzdeniük a korlátozott erőforrások, valamint a stagnáló vagy egyenesen szűkülő költségvetés problémáját. Az alapok változatlanok, de az informatikai felsővezetőknek és az IT-biztonsági vezetőknek ma már a hitelesítési módszerek fejlődésével is lépést kell tartaniuk, és meg kell birkózniuk a tőkeerős hátterű ipari kémek, kiberterroristák és a belső dolgozók általi fenyegetéssel. Az IDC 2008-ra szóló biztonsági előrejelzései közül kiemelhető, hogy a cyber bűnözők késztermékként árulják és támogatják támadási "szolgáltatásaikat". Továbbá: az adatközpontok biztonsága a hozzáférési és támogatási problémák miatt kritikussá válik. Idén fontos téma lesz a szellemi tulajdon lopása és az adatszivárgás elleni védekezés. Az IDC szubjektív ajánlatokat is összeáállított a vállalatok részére, ezekből idézünk. Az IT-biztonságot nem elszigetelt területnek kell tekinteni; megfontolandó komplex biztonsági és átfogó compliance menedzsment bevezetése a vállalatoknál; folyamatosan frissíteni, aktualizálni kell a vállalati adatbiztonsági szabályozást; érdemes a cégeknek jogosultság- és hozzáférés-kezelési stratégiát készíteni; a vállalatoknak pontosan tisztában kell lenni saját biztonsági igényeikkel.

A rendezvény kiemelt előadója volt Simon Singh titkosítási szakértő, író újságíró és tv-producer, a “Kódkönyv – A rejtjelezés és rejtjelfejtés története” című, nálunk is kiadott könyv szerzője. "Enigma - a világ legbecstelenebb titkosírója" című előadásában arról beszélt, hogyan változtatta meg a második világháborúban a németek által használt Enigma-kód a kódok történelmét. Az akkori szövetségesek kódtörői felfedezték az Enigma gyengeségét (emberi hiba) és megfejtésével sokat segítettek világháború menetének megfordításában. Az előadó  konferenciára magával hozott és bemutatott egy eredeti Enigma kódológépet.