A Magyarság az Információs Társadalomért Testület (Ma ITT) Vajdaságban megrendezett 4. konferenciáján, pénteken elfogadták a Szabadkai Nyilatkozatot, amely megfelelő keretet teremt a magyar-magyar kapcsolatokban rejlő potenciál kiaknázásához - mondta el Csepeli György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) közpolitikai igazgatója.
Hozzátette: a szaktárca az eMagyar pontok és a konferencia támogatásával feladatának tekinti az összmagyarság közötti információáramlás biztosítását, a szomszédos országokban élő magyarokat az anyaországtól elválasztó információs szakadék felszámolását, így a külhoni magyar közösségek megerősödésének elősegítését és versenyképességének fokozását.
A nyilatkozat felkéri a magyarországi kormányzati és szakmai szervezeteket, hogy - a határon túli partnerekkel közösen - tevékenységükkel, rendelkezésre álló eszközeikkel, erőforrásaikkal és egyedi programjaikkal segítsék elő a Magyar-magyar Platform céljainak megvalósulását.
Csepeli György kiemelte: a Ma ITT javasolja, hogy a gazdasághoz hasonlóan az oktatási, kutatásfejlesztési, kulturális, környezetvédelmi, önkormányzati és egyéb ágazati területeken is támogassák és vegyék igénybe az eMagyar Pontokra épülő Magyar-magyar Platform nyújtotta lehetőségeket.
Az is cél, hogy az ágazatközi és regionális együttműködésben rejlő előnyök hasznosulása érdekében folyamatos információcsere és minőségi tartalomfejlesztés valósuljon meg az emagyar.net felület nyújtotta on-line szolgáltatások igénybevételével.
Csepeli György szerint kiemelt feladat, hogy a határon túli szervezetek régiójuk fejlesztése során a prioritásokat a stratégiai irányelvekkel összhangban alakítsák, és vállaljanak koordinátor szerepet a platform ágazati tevékenységében, továbbá az érintett szervezetek vegyenek részt az európai területi és határ menti együttműködési projektekben és regionális kezdeményezésekben.
A GKM közpolitikai igazgatója utalt arra, hogy az eddigi eredményekre - több mint 300 eMagyar pont, és emagyar.net-portál - alapozva jött létre a Magyar-magyar Platform (M2 Platform), az eRegio Hálózat, a szakmai szervezetek és a programot irányító intézmények közös kezdeményezéseként, a szaktárca támogatásával.
A platform a Kárpát-medencében és a diaszpórában élő magyarság virtuális egyesítését, a magyarság információs társadalomba tagozódását tűzte ki célul.