Vannak high definition kamkorderek és High Definition kamkorderek. Mi a különbség? Az első kategóriába tartozó kamkorderek megelégednek a HD felbontás rögzítésével, és nem tartják fontosnak a HD videóra jellemző élességet és a képminőséget. A második, a komoly HD kategória viszont komoly minőséget igyekszik letenni az asztalra: nagy felbontás, nagy részletesség és high definition. A Canon HG10 az utóbbi kategóriába tartozik.
Gyakorlott szem első pillantásra is megmondja, hogy ez a kamkordert nem a nyaralós turista számára rakták össze. Egy kissé túl nagy, kissé túl nehéz és kissé túlságosan komoly a belépő szintű hobbikamerákhoz képest. Dizájn tekintetében nem tér el a hagyományos kamkorder formáktól, még akkor sem ha kissé gömbölydedebb a többinél. A tárhelyet biztosító merevlemez a váz jobb oldalán kapott helyet, vagyis tenyerünkben tartjuk, a zoom gombok ergonomikusan a váz tetején helyezték el, és a legtöbb funkciót a kamera hátoldalán helyezték el, így bal kézzel könnyedén hozzáférhetünk.
A 2,7 inches LCD képernyőt sajnos érintéssel nem vezérelhetjük, ami elég nagy kár, tekintve a jelenlegi trendeket. Ennek ellenére az LCD képernyő alján található lejátszás funkciók könnyen kézhez állnak, a képernyő bal oldalán pedig a DSLR fényképezőgépekről ismerősnek tűnő d-pad tárcsát találunk, amellyel könnyedén navigálhatunk a menüben. Ezen a téren a Sony érintőképernyős megoldása mindenképpen életképesebb, hiszen ha idegenkedünk is az ujjlenyomatoktól díszelgő LCD érintőképernypktől, még mindig ez a legjobb megoldás az agyafúrt, és néha megkérdőjelezhető minőségű alternatív navigációs megoldásokhoz képest.
A HG10-hoz szinte minden szükséges kiegészítőt hozzácsatlakoztathatunk, hiszen a vázon a kezdve a vakupapucstól az összes mai csatlakozási megoldás megtalálható.
De természetesen a Canon HG10 igazi aduásza a teljes értékű HD felbontás (1080p), de ugyanakkora dicséretet érdemel a minőségi beállítások végtelen sora, amelyhez az összes felbontáson hozzáférhetünk. Ez nagyon praktikus dolog, hiszen nem mindenki rendelkezik olyan készülékkel, amely maximális felbontáson le képes játszani a full HD tartalmakat, így a kamkorderen 5-15Mbps között beállíthatjuk a számunkra legmegfelelőbb felbontást. Természetesen, nem kell ezzel bajlódni, ha egyenesen a kamkorderről futtatjuk a videót, de a kisebb bitráta a 40GB-os merevlemez kapacitására is jó hatással lehet. Nos beállítási lehetőségeink szinte korlátlanok.
A kimeneti csatlakozások tekintetében a HG10-ra nem lehet panasz: felvételeinket kompozit vagy HDMI csatlakozással vetíthettük le. Érdekessége, hogy egy univerzális HDMI csatlakozóval rendelkezik, amely kompozit kábelcsatlakozást is fogad, emellett USB csatlakozással rendelkezik. Firewire csatlakozást nem találtunk, de nem is hiányoltuk
Képminőség tekintetében a Canon HG10 valósággal ragyog. A megfelelő részletességgel egy pillanatig sem lehet probléma még sima videó módban sem, ez pedig valódi high definiton klasszist jelent. A színek természetesek és megfelelően telítettek, és nyoma sincs az olcsó HD kamkorderekre jellemző tömörítési hibáknak.
A HG10 kedvezőtlen fényviszonyok között is kiválóan megállja a helyét, de azért vaksötétben ne várjunk tőle csodát, mert rossz fényben az autófókusz kisebb gondokkal küszködik. De ez végül is minden kamkorderre egyformán jellemző.
A hangminőség kiváló, sőt a hátunk mögötti hangokat is kiválóan rögzítette. Sztereó hangfelvételre azonban nem a legalkalmasabb, ugyanis a mikrofonok túlságosan közel vannak egymáshoz.
Ára is kissé magasabb az átlagosnál, 700 dollárért azonban igazi félprofi kamkordert vihetünk haza, amely valódi HD tartalmakat rögzít...