Virtuális filozófiai művelődés

, 2000. február 14. 21:59
Az MTA Filozófiai Intézete február 15-étől akadémiai-filozófiai szabadegyetemet indít az interneten. A jelentkezés nincs semmilyen intézményi részvételhez kötve, egyetlen feltétele a regisztráció, amelynek fejében a hallgatók jelszót kapnak a védett tananyagok letöltéséhez, illetve jogot az e-mail és személyes konzultációra, valamint vizsgázásra.
Az új oktatási forma a jövő képzési modelljét előrevetítő, nyitott, határon innen és túl egyaránt hozzáférhető, a meglévő végzettség típusától független, ugyanakkor szavatolt minőségű, az akadémiai szféra által szolgáltatott, magyar nyelvű felsőfokú művelődést ígér. Az akadémiai-filozófiai szabadegyetem a jövő képzési eszményének-igényeinek megfelelő, informális, iskolákhoz nem kötött, interdiszciplináris, ugyanakkor jól strukturált és minőség-ellenőrzött tanulást tesz lehetővé. Azokban az országokban, ahol az internetes oktatás legalkalmasabb modelljeinek kimunkálásán hosszú évek óta dolgoznak - így elsősorban az Egyesült Államokban, de egyre inkább Nyugat-Európában is -, mára kirajzolódott, hogy létjogosultságot az a felsőfokú képzés nyer, amely az egyéni választásokra, a munka melletti tanulásra és a megszerzett papírok helyett a tényleges kompetenciákra épít.

Magyarországon a virtuális művelődésnek az akadémiai hálózat ideális otthont adhat. Az MTA kutatóintézetei, radikálisan új tudományos tartalmak radikálisan újszerű terjesztésével, úttörő szerepet vállalhatnak ennek a jövőbe mutató képzésnek a kiépítésében. A filozófiai intézet kezdeményezése, amely összhangban áll az MTA vezetésének szándékaival, s amelyhez várhatóan számos más akadémiai kutatóintézet is csatlakozik, hatalmas mennyiségű és magas színvonalú, felsőfokú önművelődésre alkalmas anyagot hoz létre a weben. A projekt előzményeihez tartozik, hogy mind az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézete (RMKI), mind a filozófiai intézet együttműködést alakított ki a hageni távegyetemmel. Az RMKI már ténylegesen is jelen van a német távegyetem honlapján. Az akadémiai szabadegyetem a konzultációs és vizsgalehetőségek széles skáláját is kínálni fogja. Hosszabb távon pedig várható, hogy az egyre sokrétűbb tananyagok szolgáltatójaként - s egyre gazdagabb virtuális oktatási tapasztalatok birtokában - az MTA intézetei formálisan is bekapcsolódnak az egyetemi doktori képzési programokba.

A szabadegyetem messzemenően támaszkodik a Uniworld Közhasznú Egyesület (www.uniworld.hu) virtuális egyetemi/szabadegyetemi előmunkálataira. Szakirányok: filozófiatörténet, társadalomfilozófia, tudományfilozófia, vallásfilozófia és kommunikációfilozófia.