Seagate külső merevlemezek: segítünk eligazodni!

Kiss Ádám Zoltán, 2008. április 27. 10:16

Freeagent, OneTouch, Mini, Plus, Turbo? Elég nagy a zűrzavar. Miért Seagate, miért Maxtor? Van a piacon elég konkurens, miért kell akkor egy gyártón belül is kétféle? Nézzünk meg, mi is áll mind e mögött a gyakorlatban.

Sokan tudják, hogy a Seagate, amely a  legnagyobb merevlemez-konstruktőr a piacon, beolvasztotta a Maxtort. A Maxtornak akkoriban már nem nagyon voltak korszerű termékei, egyetlen területet kivéve, a külső HDD-ket. Az asztali merevlemezek világában az egyesülés után a Seagate márkanéven forgalmazott darabok képviselik az erősebb, nagyobb igényeket kielégítő termékeket, míg Maxtor néven az olcsóbb, gyengébb teljesítményűek kerülnek piacra. A külső eszközöknél más a helyzet, hiszen a Maxtornak ebben a szegmensben az egész piacon egyedülálló megoldásai voltak.
 
Ma mindkét néven hasonlóan professzionális eszközök kerülnek forgalomba, egyedülállóan hosszú, ötéves garanciális idővel, csak a felhasználó dönti el, hogy melyik tetszik neki jobban, hiszen szolgáltatásokban is nagyon hasonlóak egymáshoz.
 
Kezdjük a Seagate FreeAgent meghajtóival. A Go kisméretű, 2,5-ös merevlemezzel szerelt sorozat. Lényegesen lassabb és kisebb kapacitású, mint a nagyobb testvérei, cserébe kicsi, könnyű, és ami a legfontosabb, nem igényel külön tápot. Elsősorban hordozható gépek mellé javasolt a használata.
 
Az asztali FreeAgentek nem kaptak kiegészítő nevet. Nagy kapacitású, gyors és külön tápellátást igénylő darabok. Ideális otthoni kiegészítői a laptopoknak, azok korlátozott merevlemez kapacitását jól kiegészítik, hiszen nem kell magunkkal vinni mindig, összes adatunkat. Jól elfér az asztalon. A Freeagent Pro tartalmaz egy további FireWire csatlakozót is, aminek a fotósok, videósok tudnak a leginkább örülni. Nagy kapacitásukkal és nagy sebességükkel és hordozhatóságukkal ideálisak egy stúdióba, kiegészítik a nagy tárolókat, amiket nem lehet kivinni egy külső helyszínre.
 
A három felhasználási területre kiképzett meghajtóknak megvan a párjuk a Maxtor-nál is. Hosszabb magyarázat helyett: OneTouch Mini, OneTouch IV és OneTouch IV Plus néven találhatók meg. Itt van még egy különlegesség a OneTouch III Turbo, amely egyfelől hatalmas kapacitásával (1500GB), és FireWire 800-as csatolójával tűnik ki. Egy új professzionális digitális fényképezőgép lehet akár 40 Megapixeles is. Ilyen, több mint 100MB-os képméretek mellett - hiszen csak tömörítetlen képekről lehet szó profi felhasználás esetén- nem is lehet más csatlakozót használni, mint 800-as FireWire-t. Komoly videostúdiók sem nélkülözhetik ezt a csatolót, ezért nekik is érdemes elgondolkodni egy OneTouch III Turbo-n.